Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

NBS: Konsolidačné opatrenia spomalia budúcoročný rast

Národná banka Slovenska zvýšila odhad rastu ekonomiky v tomto roku na 4,3% v stálych cenách. Pred troma mesiacmi predikovala rast na úrovni 3,7%. V budúcom roku by malo hospodárstvo rást o 3,0% (predchádzajúci odhad 4,3%) a v roku 2012 o 4,1% (4,4%).

Centrálna banka očakáva v tomto roku zvýšenie rastu HDP najmä vplyvom pokračovania priaznivejšieho vývoja čistého exportu aj v 2. štvrťroku 2010, pričom domáci dopyt by mal rásť miernejším tempom.

V budúcom roku by mal byť rast HDP ovplyvnený pozitívnejším vývojom zahraničného dopytu, negatívne sa však prejavia konsolidačné opatrenia vlády. Konečná spotreba domácností by mala rásť pomalšie ako v júnovej predikcii (predovšetkým v roku 2011) vplyvom očakávaného spomalenia rastu disponibilného príjmu. Jeho vývoj by mal byť ovplyvnený rozšírením vymeriavacích základov na výpočet odvodov, znížením mzdových výdavkov vo verejnom sektore ako aj zrušením niektorých oslobodení od dane z príjmu fyzických osôb a vyššou cenovou hladinou z titulu zvýšenia nepriamych daní. Toto zníženie disponibilného príjmu sa však do konečnej spotreby domácností premietne len čiastočne, nakoľko sa očakáva aj postupné čerpanie usporených prostriedkov a teda znižovanie miery úspor.

Najvýraznejším rizikom aktuálnej predikcie vo vývoji HDP a inflácie sú iné ako očakávané dopady konsolidačných opatrení, ako aj ich prípadná iná definitívne schválená štruktúra v roku 2011.

Zdroj: NBS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *