Stvrtok 23. január. Meniny má Miloš

NBS má nového guvernéra

Banky 04.06.2019 | 10:52 0 Komentárov

Novým guvernérom Národnej banky Slovenska je od 1. júna bývalý minister financií Peter Kažimír. Vo funkcii sa chce zamerať napríklad na digitálne služby, alebo na zvyšovanie finančnej gramotnosti.

P. Kažimíra uviedol do funkcie guvernéra NBS predseda vlády SR Peter Pellegrini. Nový guvernér sa chce zamerať na digitalizáciu platobných služieb, pokračovať v opatreniach na ochranu finančných spotrebiteľov, a zlepšovať analytickú činnosť NBS.

„Urobím všetko pre to, aby som pomohol NBS sa pripraviť na novú dobu. Je spojená s novými digitálnymi platobnými platformami, novými spôsobmi fungovania obchodných modelov vo finančnom sektore. Na prvom mieste vždy bola a bude stabilita finančného sektora,“ skonštatoval podľa TASR P. Kažimír ako nový guvernér.

V rámci svojej agendy spomenul aj zvyšovanie finančnej gramotnosti a ochranu spotrebiteľov. „Chceme byť pevnou súčasťou toho, čo je základom pre rozhodovanie menovej politiky ECB. Nechceme byť len pozorovateľmi týchto rozhodnutí,“ dodal.

Peter Kažimír bol podpredsedom vlády a ministrom financií Slovenskej republiky. Bol členom strany Smer-SD. Členstva sa vzdal včera. Do najvyššej funkcie v centrálnej banke ho schválili dňa 6. decembra 2018 poslanci Národnej rady Slovenskej republiky na návrh vlády SR. Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska vymenoval dňa 13. marca 2019 Petra Kažimíra do funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska s účinnosťou od 1. júna 2019. Jeho funkčné obdobie je šesťročné.

Peter Kažimír bude v poradí piatym guvernérom NBS od jej vzniku v roku 1993. Jeho predchodcami na čele NBS boli Jozef Makúch (2010 – 2019), Ivan Šramko (2005 – 2010), Marián Jusko (1999 – 2004) a Vladimír Masár (1993 – 1999).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *