Pondelok 24. február. Meniny má Matej

NBS opäť upozornila na rast úverov domácnostiam

Banky 03.12.2018 | 17:53 0 Komentárov

Národná banka Slovenska opäť upozornila na rast úverov domácnostiam. Hoci je pomalší ako v minulosti, stále predstavuje najväčší problém pre ekonomiku Slovenska.

Riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom NBS, Vladimír Dvořáček, uviedol, že rast úverov domácnostiam je rizikom číslo jeden pre finančnú stabilitu Slovenska.

Rast úverov domácnostiam je tak stále najrýchlejší v Európskej únii. Nemohlo ani mierne spomalenie oproti predchádzajúcemu roku. Vysoké zadlženie domácností sa prejavuje aj v jednej z najvyšších mier vlastníctva nehnuteľností v EÚ, čo je však podľa NBS v dlhodobom horizonte neudržateľné.

Zraniteľnosť slovenských domácností sa odzrkadľuje aj na tom, že majú najmenej finančných aktív v pomere k HDP v celej EÚ. Dôvodom je práve príliš silné sa upnutie na nehnuteľnosti, kvôli čomu zostáva domácnostiam menej zdroj na úspory, či investície. Domácnosti tak nemajú dostatok zdrojov, ktoré by im mohli slúžiť ako rezerva v zlých časoch. Naopak, ťaží ich vysoké zadĺženie.

Toto riziko sa prejavuje na bankových bilanciách. Zhoršuje sa ich likvidita. „V dôsledku rýchleho rastu úverov, ktorý je do veľkej miery financovaný prostredníctvom krátkodobých vkladov klientov, dosiahol časový nesúlad aktív a pasív nové historické maximum,“ zdôraznil V. Dvořáček. Ani banky tak nemajú dostatok hotovosti, ktorá by mohla slúžiť ako zdroj výplat vkladov klientov v čase nepokoja. Miera kapitálovej primeranosti sa dostala na spodné priečky v rámci EÚ.

Ekonomika Slovenska sa podľa NBS vyvíja i naďalej dobre. Zatiaľ sa na nej neprejavili geopolitické riziká, ako obchodná vojna, či brexit. Problémom je však opačná situácia. NBS upozorňuje na prehrievanie ekonomiky, ktorú ťahá silný domáci a zahraničný dopyt, čo sa prejavuje napríklad na pracovnom trhu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *