Piatok 05. júna. Meniny má Laura

NBS opäť zdôraznila obavu zo zmäkčovania úverových kritérií

Národná banka Slovenska v pravidelnom hodnotení opätovne uviedla, že znižovanie štandardov potrebných na získanie retailových úverov vníma ako riziko. 

Celkovo však vníma centrálna banka situáciu v slovenskom bankovníctve ako priaznivú. Bankám sa darí spolu s pozitívnym vývojom domáceho hospodárstva. To v treťom kvartáli rástlo najrýchlejšie z únie. Hoci exportné trhy stagnujú, rast ťahal netradične domáci dopyt. Zlepšuje sa i trh práce, čo tiež nahráva biznisu bánk. Ďalším priaznivým faktorom je rast reálnych miezd.

Banky si zároveň užívajú priaznivú situácia na svetových finančných trhoch, ktoré bez väčších výkyvov dlhodobo rastú. Finančné domy sa tak môžu financovať za veľmi dobrých podmienok. 

Vďaka týmto faktorom dosahujú rekordné hodnoty najmä hypotekárne obchody. Ceny nehnuteľností sú stabilné a dostupnosť bývania sa vďaka vyššie zmieneným faktorom zlepšuje.

NBS ale v utorok (25. novembra) opätovne upozorňovala na uvoľňovanie kritérií na získanie úverov, ku ktorému dochádza vďaka konkurenčnému boju medzi bankami. Člen bankovej rady NBS a výkonný riaditeľ útvaru dohľadu nad finančným trhom Vladimír Dvořáček, bankám vytýka, že neoverujú, či budú klienti schopní splácať svoje úvery, aj keď dnes nízke sadzby v budúcnosti vzrastú.

Za riziko z hľadiska externého prostredia označuje NBS oslabenie ekonomického rastu v eurozóne, ktoré môže vyústiť až do opätovnej recesie. Ide tu najmä o Nemecko. Európu brzdí i konflikt na Ukrajine a s ním spojené sankcie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *