Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

NBS opäť zvýšila povinné kapitálové rezervy pre banky

Banky 06.08.2019 | 16:01 0 Komentárov

Banky budú musieť od augusta zvýšiť povinný proticyklický kapitálový vankúš z 1,25 percenta na 1,5 percenta. Pokračuje tak proces postupného zvyšovania povinných rezerv.

Aktuálne zvýšenie proticyklického vankúša je za posledné tri roky už štvrté v rade. Navyše od augusta budúceho roku budú musieť banky odkladať už dve percentá kapitálu.

Proticyklický kapitálový vankúš je nástrojom politiky obozretnosti centrálnej banky. Zaviedol sa na základe v dohody Bazilej III. Jeho cieľom je odvrátiť účinky hospodárskeho cyklu na úverovú činnosť bánk.

V čase prosperity, keď dochádza k vysokému úverovému rastu, sa na jeho základe od bánk vyžaduje, aby mali dodatočný kapitál. V prípade, že sa hospodársky cyklus otočí a hospodárska činnosť spomalí alebo dokonca zaznamená pokles, sa tento vankúš môže uvoľniť, čím sa banke umožní naďalej úverovať reálnu ekonomiku.

Hoci je súčasná ekonomická situácia priaznivá. V prípade poklesu ekonomického cyklu bude ohrozená časť pracovných pozícií, a teda aj príjmy domácností, rovnako tak zisky podnikov. Bude to mať dopad aj na schopnosť dlžníkov splácať úverové záväzky voči bankám.

Zvýšenie úrovne proticyklického kapitálového vankúša by podľa centrálnej banky nemalo mať zásadný vplyv na úverový trh v podobe spomaľovania rastu poskytovaných úverov. Bankový sektor na Slovensku totiž disponuje dostatočnou úrovňou kapitálu prevyšujúcou aktuálne kapitálové požiadavky. Hoci niektoré banky budú nútené pristúpiť k zmene ich doterajšej dividendovej politiky a ponechať väčšiu časť nerozdeleného zisku v súvach bánk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial