Piatok 22. marca. Meniny má Beňadik

NBS: Politická kríza nebude mať vplyv na ekonomiku Slovenska

Makroekonomika 29.03.2018 | 13:23 0 Komentárov

Nedávna politická kríza v krajine a krátke obdobie bezvládia nebude mať podľa Národnej banky Slovenska citeľný dopad na slovenskú ekonomiku. Zdravé sily v nej pretrvávajú.

„Ekonomické fundamenty sú zdravé, a preto sa ani neočakáva nejaká zmena ratingu alebo niečo podobné. Takisto sa ani neočakávalo, že budeme musieť niečo zapracovať do predikcie z pohľadu tohto vývoja. Je to vývoj, ktorý nemá zásadný vplyv na ekonomiku a jej fundamenty,“ povedal na tohtotýždňovej tlačovej konferencii guvernér NBS Jozef Makúch.

Národná banka Slovenska (NBS) preto nemenila svoju strednodobú predikciu. Viceguvernér NBS Ľudovít Ódor pripomenul, že neexistujú ani rozdiely medzi aktuálnym a minulým programom vlády. „Neimplikuje to pre nás, že by sme museli prognózy prerábať,“ dodal.

Rast HDP by mal podľa NBS tento rok dosiahnuť 4,2 percenta. V budúcom roku by to malo byť 4,7 percenta, a v roku 2020 rovné štyri percentá. „V roku 2020 súvisí spomalenie s vyčerpaním veľkých investícií, ktoré sú v automobilovom sektore. Tie dočasne zvýšia potenciálny rast ekonomiky,“ naznačil L. Ódor.

Slovenská ekonomika ja však veľmi naviazaná na zahraničný obchod. Je teda závislá od dopytu v iných krajinách, napríklad Nemecku. Ak teda došlo k spomaleniu hospodárskeho rastu v Európe, prípadne v Číne, malo by to negatívny vplyv i na Slovensko.

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *