Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

NBS sa postavila proti výške bankového odvodu

Banky 28.07.2016 | 09:57 0 Komentárov

Ponechanie sadzby bankového odvodu na súčasnej výške 0,2 percenta môže negatívne vplývať na bankový sektor. Konštatuje to NBS vo svojom Štvrťročnom komentári k politike obozretnosti na makroúrovni.

Nezmeniť súčasnú výšku sadzby odvodu vo výške 0,2 percenta aj v rokoch 2017 až 2020 navrhuje Ministerstvo financií v novele zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií. Návrh novely predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Podľa aktuálneho platného zákona však  má sadzba postupne klesať a to v závislosti od objemu vybraných prostriedkov od bánk. Rezort financií tento návrh odôvodnil potrebou navýšenia zdrojov na financovanie prípadných kríz v budúcnosti.

„Cieľom návrhu zákona je zabezpečiť, aby bankový sektor primerane prispieval k financovaniu nákladov na riešenie možných finančných kríz a aby sa tak odstránilo spoliehanie sa na finančné prostriedky daňovníkov,“ uviedlo ministerstvo v odôvodnení. Od 1. júla sa pritom zrušilo rozšírené použitie peňazí na podporu podnikov so 100-% majetkovou účasťou štátu.

Na základe toho sa už použilo 20,9 milióna eur ako vklad do základného imania Slovenskej reštrukturalizačnej spoločnosti. Prostriedky z tejto spoločnosti sa použili na odkúpenie pohľadávok veriteľov spoločnosti Váhostav-SK.

NBS upozorňuje, že tento odvod bude mať nepriaznivý vplyv na stabilitu bankové sektora a jeho ziskovosť. Podmienky na bankovom trhu sa totiž zavedením nulových sadzieb výrazne zhoršili. Ponechanie súčasnej úrovne sadzby kritizovala aj Slovenská banková asociácia, podľa ktorej predstavuje ohrozenie financovania rastu ekonomiky.

Ku koncu prvého štvrťroka 2016 presiahol objem uhradených prostriedkov osobitného odvodu 600 miliónov eur. Podľa dnes platného zákona zostane výška odvodu na 0,2-percenta úrovni do momentu, kým výška naakumulovaných prostriedkov nepresiahne 750 miliónov eur.

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *