Utorok 07. júla. Meniny má Oliver

NBS sa vyslovila za ponechanie zlata vo Veľkej Británii

Investície 03.12.2019 | 16:03 0 Komentárov

Národná banka Slovenska sa vyjadrila k návrhu Smeru-SD previesť zlato z Veľkej Británie pred termínom brexitu. Podľa nej ponechanie zlata v Británii nepredstavuje žiadne riziko.

NBS sa písomne vyjadrila parlamentnému finančnému výboru pred prerokovávaním návrhu previesť zlaté rezervy na Slovensko. Výbor ju o stanovisko požiadal ešte v apríli. Informovala o tom TASR.

Národná rada SR bude o návrhu rokovať na mimoriadnej schôdzi už v túto stredu. Smer-SD argumentuje, že zlato sa zhodnocuje veľmi slabo, rádovo o desatiny percenta. Vlečúci sa proces brexitu a ním vyvolaná kríza predstavuje podľa strany pre zlaté rezervy hrozbu.

Slovensko má uložených 31,7 tony zlata v Bank of England (BoE). Britská centrálna banka je druhým najväčším úložiskom zlata na svete a ide o svetovo najvýznamnejšie centrum obchodovania so zlatom. NBS okrem toho zdôrazňuje, že londýnsky trh so zlatom poskytuje vysoký stupeň likvidity.

Národná banka vďaka spolupráci s BoE zarobila na obchodovaní so zlatom za posledných desať rokov približne 50 miliónov eur.

„NBS mala zlato uložené v BoE aj v období, keď SR ešte nebola členom Európskej únie. Rozhodujúca väčšina centrálnych bánk v Európe má všetko zlato alebo jeho časť deponovanú v BoE,“ konštatuje NBS v liste poslancom.

Ani po brexite by BoE nemala svoju schopnosť chrániť a uchovávať zlaté rezervy stratiť. NBS vo svojom aprílovom stanovisku uvádza, že nepredpokladá odklonenie sa vo fungovaní voči klientom. Naopak prípadné fyzické premiestňovanie zlata na Slovensko by podľa nej bolo finančné náročné a predstavovalo by negatívny vplyv na zisk NBS.

Tagy NBS zlato

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *