Stvrtok 22. októbra. Meniny má Sergej

NBS si najala na spor Rapid life renomovaných právnikov

Poistenie Peter Apolen 10.08.2017 | 17:03 0 Komentárov

Národná banka Slovenska sa v spore so poisťovňou Rapid Life využije služby advokáta a bývalého ministra spravodlivosti Tomáša Boreca a advokátskej kancelárie Ecker–Kán & Partners. Odmena za služby právneho zastúpenia je stanovené vo forme success fee. 

NBS čaká súdny spor pred Najvyšším súdom s poisťovňou Rapid life. Predmetom je požiadavka na náhradu škody za zle schválený vzorec výpočtu poistného z roku 1995. Rapid life namieta, že nižšie poistné, ktoré na základe tohto vzorca klientom účtovala, dostalo poisťovňu do vysokej straty. Aktuálna výška pohľadávky voči NBS predstavuje takmer 60 mil. eur. 

Za pravdu poisťovni dal už Okresný súd v Bratislave, aj odvolací Krajský súd v Bratislave. NBS však podala dovolanie na Najvyšší súd. Predstavitelia poisťovne namietajú, že pohľadávka voči národnej banke sú práve tie peniaze, ktoré jej chýbajú k poctivému a spravodlivému vyplateniu všetkých nárokov klientov. Tých je stále ešte takmer 15 tisíc a od poisťovne požadujú 25 mil. eur, pričom ich nároky budú podľa dvoch rokov ešte narastať. 

Právnici NBS však veria, že súdny spor vyhrajú. Svoju odmenu si totiž stanovili ako percento ušetrené na nevyplatenej pohľadávke. Denník Sme priniesol v štvrtkovom vydaní informáciu, že v prípade, ak NBS súd vyhrá bude musieť za právne služby zaplatiť z istiny pohľadávky vo výške 32,2 mil. eur odmenu 6,19 percenta, čo sú dva milióny eur. V prípade neúspechu však bude taxa predstavovať len jeden cent na hodinu právneho poradenstva, ktorých by malo odhadom byť 624. Spolu teda zhruba šesť eur. Na základe toho sa tak môžeme domnievať, že právnici centrálnej banky sú o svojom úspechu presvedčení.

Pozadie právneho sporu je nejasné. V NBS tento týždeň zasahovala Národná kriminálna agentúra NAKA, ktorá vzniesla obvinenie voči človekovi, ktorý podpísal rozhodnutie o uvalení nútenej správy na poisťovňu. Centrálna banka sa zas nechala počuť, že má podozrenie, že „bývalí členovia predstavenstva spoločnosti Rapid life životná poisťovňa a osoby s nimi spojené, pokračujú v páchaní trestnej činnosti, vyvíjajú tlak a zastrašujú nútenú správkyňu s cieľom zabrániť plynulému priebehu nútenej správy.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial