Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

NBS: Slovensko porastie v tomto roku o 3,2% a na budúci rok o 4,4%

NBS očakáva v tomto roku rast HDP v stálych cenách o 3,2%. V porovnaní s predikciou zo 4Q 2009 (3,1%) došlo k miernemu prehodnoteniu rastu ekonomiky vplyvom priaznivejšieho vývoja domáceho ako zahraničného dopytu.

Konečná spotreba domácností by mala postupne rásť. Investície by v porovnaní s decembrovou prognózou mali rásť rýchlejšie, predovšetkým v dôsledku investovania formou PPP projektov. Na trhu práce sa podobne ako v predchádzajúcej predikcii očakáva pretrvávanie nepriaznivej situácie, pričom k miernemu oživeniu by mohlo dôjsť až ku koncu roka.

Došlo k zníženiu priemernej inflácie. Spotrebiteľské ceny by mali byť ovplyvnené pomalšou infláciou v prvých mesiacoch aktuálneho roka najmä v dôsledku výraznejšieho poklesu regulovaných cien energií a zníženia spotrebnej dane z nafty.

V roku 2011 očakáva NBS pokračovanie oživovania zahraničného dopytu a s tým spojenej exportnej výkonnosti SR a rast HDP na úrovni 4,4%,

V roku 2012 bude podľa centrálnaj banky pokračovať rast domáceho aj zahraničného dopytu. Postupné oživenie ekonomickej aktivity sa v strednodobom horizonte prejaví v raste zamestnanosti ako aj vo zvyšovaní tempa rastu spotrebiteľských cien. Na raste HDP by sa to malo prejaviť 4,2%.

Aktuálne predikcie NBS

Zdroj: NBS.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *