Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

NBS upozorňuje na pyramídové podvody v oblasti investícií

Investície 23.08.2018 | 17:08 0 Komentárov

Národná banka upozorňuje na riziko podvodných ponúk investícií. Na svojej internetovej stránke uviedla, na čo si dávať v takých prípadoch pozor.

Lákali vás už na investície s neuveriteľne vysokým výnosom? Investičná príležitosť sa vám zdala zaujímavá, no nerozumeli ste jej celkom? A ďalšie informácie vám boli ochotní dať, len ak zaplatíte členský poplatok, vstupnú investíciu alebo privediete svojich známych ako nových investorov? S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o pyramídový podvod, upozorňuje NBS.

Na čo si dávať pozor?

1. Sľubuje investičná ponuka príliš veľké zhodnotenie? Čím vyšší výnos, tým väčšie riziko. Buďte opatrní a zvážte, či môže byť sľubovaný zisk reálny. Pozrite sa na internete, aké výnosy môžete dosiahnuť u konkurencii a či nie je zhodnotenie nereálne.
Zvýšte pozornosť, ak je sľubovaný garantovaný výnos.

2. Zistite o akú spoločnosť ide

– Preverte si na nbs.sk, či ide o subjekt, ktorý dohliada Národná banka Slovenska alebo iný zahraničný dohliadací orgán a či môže podnikať v danej oblasti na Slovensku.

– Preverte, či NBS nevaruje pred touto spoločnosťou vUpozorneniach NBS.

– Preverte sídlo spoločnosti. Varovným signálom môže byť sídlo spoločnosti, ktorá ponúka svoje služby výlučne cez internet, pričom sídlo má v daňovom raji alebo mimo Európskej únie.

– Nájdite si informácie o spoločnosti na internete. Preverte, či sa spotrebitelia v diskusných fórach nesťažovali na túto spoločnosť, resp. či spotrebitelia pred vami už neprišli o svoje finančné prostriedky.

Ako fungujú pyramídové schémy?

Pyramídové schémy fungujú na princípe, že peňažné prostriedky, ktoré ste vložili, slúžia najmä na to, aby boli vyplatené tým, ktorí peniaze vložili skôr a čakajú zhodnotenie „investície“. Veľká časť slúži na vyplatenie zisku managementu. Takto to funguje, až kým nie je čo vyplácať, resp. nie je možné nájsť nových investorov a pyramída skrachuje.

Čo robiť, keď ste sa stali obeťou pyramídy?

– Obráťte sa priamo na políciu alebo prokuratúru, ktorá je najbližšie Vášmu bydlisku.

– Oznámte to NBS. NBS spolupracuje s orgánmi činnými v trestnom konaní. Aj keď NBS nemá právo vymôcť vaše peňažné prostriedky, môže vydať upozornenie a pomôcť tak ostatným spotrebiteľom.

Cenné rady

– Nikdy si neuzatvárajte zmluvu na finančný produkt alebo službu, napríklad pôžičku, poistenie, investíciu, sporiaci produkt alebo dôchodkové sporenie, inak ako prostredníctvom subjektu, ktorý má na svoju činnosť povolenie.

– Zvážte, či ste ochotní podstúpiť riziko, že prídete o všetky vložené peňažné prostriedky, ak investujete cez neznámu spoločnosť.

– Nerozhodujte sa pod tlakoma doprajte si dostatok času na rozmyslenie. Seriózna spoločnosť vás neuháňa.

– Takéto investície nie sú kryté Garančným fondom investíciía ak napríklad spoločnosť zanikne, k svojim peňažným prostriedkom sa pravdepodobne nikdy nedostanete.

– Venujte zvýšenú pozornosť produktom/službám, ktoré nie sú dohliadané NBS. Ide napríklad o virtuálne meny, crowdfunding, peer-to-peer pôžičky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *