Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

NBS: Úvery rástli najmä vďaka domácnostiam

Nefinančné spoločnosti zvýšili v apríli podľa NBS výšku svojich bankových vkladov a domácnosti ju mierne znížili.

Naďalej tak pretrvával trend z predchádzajúcich mesiacov, keď sektor nefinančných spoločností akumuloval prostriedky v najlikvidnejších vkladoch a v sektore domácností sa tiež mierne zvýšil objem vkladov na bežných účtoch.

Medziročná dynamika vkladov domácností však zostala mierne záporná, pričom vklady nefinančných spoločností zaznamenali po viac ako roku medziročný nárast.

Úvery súkromnému sektoru v marci medzimesačne vzrástli predovšetkým v dôsledku výraznejšieho zvýšenia  objemu úverov domácnostiam. Úvery nefinančným spoločnostiam a ostatným finančným sprostredkovateľom zaznamenali v marci v porovnaní s minulým mesiacom mierny pokles, pričom sa prehĺbila ich záporná medziročná dynamika.

Klientske úrokové sadzby z úverov nefinančným spoločnostiam sa v marci mierne zvýšili. Úročenie úverov domácnostiam sa vyvíjalo rozdielne pri obyvateľstve a živnostníkoch, malo však prevažne mierne klesajúci trend. Klientske úrokové sadzby z vkladov nefinančných spoločností a domácností sa ani v marci výraznejšie nezmenili.

Zdroj:
Správa NBS o ekonomickom vývoji v apríli
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *