Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

NBS vykázala za minulý rok zisk 212 mil. eur

Banky 03.03.2020 | 16:37 0 Komentárov

Národná banka Slovenska dosiahla vlani zisk 212,1 milióna eur, čo je o 19 percent viac ako pred rokom. Väčšina zisku pochádza z emitovania dlhopisov.

Úrokové výnosy z dlhopisov dosiahli vlani až 207,3 mil. eur. Z toho úrokový výnos z cenných papierov držaných na účely menovej politiky predstavoval 104,4 mil. eur a úrokový výnos z cenných papierov v investičnom portfóliu NBS tvoril 102,9 mil. eur.

NBS z toho odviedla do štátneho rozpočtu zrážkovú daň vo výške 35,1 mil. eur z príjmov z dlhopisov emitovaných na území Slovenskej republiky.

Čistý zisk bude v plnej výške použitý na zníženie strát z minulých rokov. Rozhodla o tom Banková rada NBS, ktorá v utorok schválila auditovanú účtovnú závierku.

Čisté náklady na zabezpečenie prevádzky a správy banky boli v roku 2019 čerpané v objeme 66,8 milióna eur. Čisté náklady na tlač eurových bankoviek a razbu mincí predstavovali 5,4 milióna eur. Banka realizovala výrobu 56,4 milióna kusov bankoviek v nominálnej hodnote 20 eur a razbu 54,5 milióna kusov obehových mincí. Okrem toho  banka vlani razila sedem druhov zberateľských mincí v počte 67 tisíc kusov.

NBS má vytvorenú finančnú rezervu na krytie rizík. Jej výška predstavuje 660 miliónov eur. „Rezerva je tvorená na krytie kurzových, úrokových, kreditných, akciových rizík a rizík súvisiacich so zmenami ceny zlata. Rezerva je každoročne prehodnocovaná a o jej výške rozhoduje Banková rada NBS,“ uviedol tlačový odbor NBS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *