Piatok 27. novembra. Meniny má Milan

NBS: Vývoj rastu úverov domácnostiam patrí medzi najväčšie riziká finančnej stability SR

Banky 30.05.2019 | 15:57 0 Komentárov

NBS konštatuje, že tempo rastu úverov na bývanie aj rastu zadlženosti domácností je napriek miernemu spomaleniu stále jedno z najvyšších v EÚ a banka ho preto stále hodnotí ako nadmerný.

Úvery domácnostiam tak centrálna banka radí medzi najdôležitejšie riziká finančnej stability Slovenska. Uviedol to výkonný riaditeľ úseku dohľadu a člen bankovej rady NBS Vladimír Dvořáček.

Za stále vysokým rastom retailových úverov je podľa neho najmä vysoká miera konkurencie na trhu úverov na bývanie. „Indikátory nám ukázali, že konkurencia medzi bankami postupne ďalej rastie, čo má za následok pokračujúci tlak na úverové štandardy, a v tomto kontexte vnímame aj aktivitu finančných sprostredkovateľov, ktorých podiel na novoposkytnutých úveroch tiež mierne rastie,“ uviedol.

Ďalším významným rizikom finančného sektora je podľa NBS externé prostredie slovenskej ekonomiky. Ide o postupné zhoršovanie sentimentu globálnej ekonomiky vyvolané spomalením tempa hospodárskeho rastu. Prejavilo sa to napríklad prepadom trhov koncom minulého roka.

Slovenskú ekonomiku táto zmena trendu zatiaľ príliš nepostihla. NBS upozorňuje, že hospodárstvo produkuje nad svojim dlhodobým potenciálom. K spomaleniu rastu by malo prísť tento roka. Otázne je, či pôjde o mäkké alebo tvrdé pristátie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial