Utorok 11. augusta. Meniny má Zuzana

NBS znižuje požiadavky na kapitálové rezervy bánk

Banky 06.07.2020 | 11:26 0 Komentárov

Banková rada NBS predbežne rozhodla o znížení miery proticyklického kapitálového vankúša na úroveň jedného percenta od 1. augusta 2020.

Národná banka Slovenska sa rozhodla znížiť proticyklický kapitálový vankúš, ktorý predstavuje rezervu pre prípad problémov bánk, zo súčasného 1,5 percenta na jedno percento.

„Aktuálna výška proticyklického kapitálového vankúša poskytuje dostatočnú rezervu na prípadné straty v nasledujúcom období,“ vysvetlila NBS. Dôvodom je uvoľnenie rezerv bánk pre silnejšie úverovanie. „Rýchlosť a sila oživenia slovenskej ekonomiky závisí od schopnosti bánk úverovať ľudí a firmy v tomto komplikovanom období. Národná banka Slovenska preto pokračuje v opatreniach na podporu úverovania,“ vysvetľuje centrálna banka.

Hlavným cieľom zníženia proticyklického vankúša je zvýšiť objem voľného kapitálu potrebného na zintenzívenenie úverovania a zároveň vytvoriť pre banky dodatočný priestor na tvorbu opravných položiek. Tie odrážajú najmä konzervatívny prístup bánk k možným stratám v budúcnosti.

Samotná výška zlyhaných úverov zatiaľ  stúpla len mierne.

NBS bude naďalej monitorovať vývoj v oblasti kreditných strát, dostatočnosť voľného kapitálu na úverovanie ekonomiky a dividendovú politiku bánk, keďže vývoj v týchto oblastiach bude definovať, či bude alebo nebude v budúcnosti potrebné nastavenie vankúša ďalej znížiť. “Ak si to situácia bude vyžadovať, sme k pripravení pristúpiť k ďalšiemu zníženiu,” uviedla centrálna banka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial