Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

V nedeľu nás čaká spása alebo armagedon

Európske akcie sa vo štvrtok vydali cestou nadol a vymazali zisky z posledných dní.

Investorov zneistila správa, že môže dôjsť k odloženiu samitu naplánovaného na nedeľu, ktorý by mal priniesť konečné riešenie pre dlhové problémy Eurozóny. Dôvodom pre tento odklad by mohli byť pokračujúce nezhody nielen ohľadom uvoľnenia objemu financií potrebných na presvedčenie trhov, ale aj spôsob akým by sa súkromný sektor mal na zastavení krízy podieľať.

Hlavné európske akciové indexy zakončili obchodný deň výrazne v pásme strát: FTSE 100 -1.74 %, CAC 40 -2.52 %, DAX -2.61 %. Paneurópsky index Euro Sotxx 600 oslabil o -1.54 % na úroveň 233,07 bodov. V rámci indexu vyčnieval najviac opäť sektor financií. Spoločnosti patriace do tohto sektora poklesli v priemere o -3.52 %.

Opäť sa teda ukazuje, ktorý sektor je najviac ohrozený v prípade prijatia, či neprijatia kľúčových opatrení špičkou EÚ. Euro vo štvrtok po prepade z rána postupne korigovalo a celkovo voči doláru posilnilo o +0.16 % na úroveň 1.3782 USD.

V rámci komodít sledujeme posledné dni narušenie pravidla, že keď trhy klesajú cena drahých kovov ide nahor a ani štvrtok nebol výnimkou. Cena zlata poklesla o -1.22 % na 1620.70 USD za trójsku uncu.

Obchodovanie v USA bolo ako každý štvrtok ovplyvnené správami z trhu práce. Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti vzrástol v týždni do 15. októbra o 403 000, čo prekonalo očakávania avšak nenasledovalo negatívnejší trend z predchádzajúceho týždňa. Celkový počet žiadostí dosiahol k 8. októbru sumu 3.719 milióna.

Hlavné indexy uzavreli deň nasledovne: Dow Jones +0.32 %, S&P 500 +0.45 % a NASDAQ -0.21 %.

Martin Cesnak, analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *