Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Negatívny akciový vstup do výsledkovej sezóny

Akciové trhy nezačali otvorenie výsledkovej seansy za 4Q v najlepšom svetle (DJIA -0,35%, SP -0,94%, Nasdaq -1,30%). Medzi kľúčové dôvody tohto dnešného vývoja môžeme uviesť výsledok Alcoa Inc. (AA, výrobca hliníka), ktorý symbolicky otvára výsledkovú sezónu.

Spoločnosť vykázala stratu 277 mil. USD, čo sa výrazne podpísalo po pokles zisku na akciu oproti trhovým pozitívnym očakávaniam. Napriek negatívnemu vykročeniu do výsledkovej sezóny od Alcoa sú však trhové prognózy pre celý firemný sektor za 4Q naďalej výrazne pozitívne.

Akcie strácali i pod tlakom mierneho oživenia USD, ktorému sa dostalo dnes nebývalej podpory prekvapujúco z čínskej strany. PBOC (Public Bank of China) dnes poskytla emisiu pokladničných poukážok s vysokým výnosom (snaha o sťahovanie prebytočnej likvidity z trhu, čo je chápané ako sprísnenie menovej politiky PBOC a ochrana pred inflačnými rizikami). V priebehu dňa PBOC však pritvrdila vyhlásením o navŕšení depozitnej sadzby pre komerčné banky o 0,5% (veľké čínske banky atak majú sadzbu 15,5% a malé 13,5%). USD tak mierne korigoval (výraznejšiemu posilneniu bránia posledné komentáre členov FEDu o dlhodobom výhľade nulových sadzieb) pri tlmení ekonomického odrazu čínskej ekonomiky, čo sa prejavilo hlavne na poklese cien komodít. 

 A práve energetický sektor bol kľúčovým závažím dnešného obchodovania na akciových trhov, ochladzovanie čínskej ekonomiky (doterajší katalyzátor komoditných ziskov) a mierne posilnenie USD sa podpísalo pod viac ako 2%-né prepady ropy a zlata. Vodu namútili i informácie o snahe US administratívy o dodatočné poplatky pre finančné inštitúcie vo výške 120 mld. USD. Išlo by o spoločnosti, ktoré čerpali prostriedky zo záchranného finančného balíčka TARP, zdroje by mali slúžiť na znižovanie deficitu USA.

Graf vývoja sektorov indexu SP 500

Zdroj: CI Komodity.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *