Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Nekonečný príbeh menom brexit pokračuje

21.10.2019 | 15:03 0 Komentárov

Čo týždeň, to nové hlasovanie o brexite? Premiér Boris Johnson sa stále nevzdáva svojho plánu vystúpiť z únie do 31.októbra.

Medzitým sa Labouristi snažia vynútiť si druhé hlasovanie, ktorým by zastavilo hlasovanie o novom návrhu vyjednanom minulý týždeň v Bruseli a lehota na odchod by sa predĺžila minimálne na 31.januára. Podľa Saxo Bank je 75 percentná šanca, že Británia opustí EÚ do 31. januára 2020. Táto pravdepodobnosť zahŕňa aj alternatívu odchodu k 31. októbru.

Dnes (pondelok) budeme preto v britskom parlamente svedkami veľkých manévrov. Predseda Dolnej snemovne John Bercow bude rozhodovať, či vláda môže „zmysluplne“ hlasovať o novom návrhu dohody. Okrem toho sudcovia rozhodnú, či nepodpísaný list, ktorým sa žiada o predĺženie odchodu, neporušuje Zákon Benn. 

Predseda vlády B. Johnson totiž v sobotu poslal celkom tri listy: nepodpísanú fotokópiu žiadosti, ktorú mál podľa Zákona Benn povinnosť zaslať, ďalej vysvetľujúci list veľvyslanca Spojeného kráľovstva pri EÚ a osobný list s vysvetlením, prečo Downing Street nechce ďalší odklad brexitu.

Labouristická strana sa snaží nadviazať spojenectvo so stranou Unionistov (DUP) a povstalcami z Konzervatívnej strany. Podľa predbežných informácií však DUP nebude hlasovať za druhé referendum. Premiér tvrdí, že v prípade priameho hlasovania v pondelok bude mať dostatočný počet hlasov na odhlasovanie dohody o vystúpení. Labouristická strana je zas presvedčená, že predseda J. Bercow voľbu počas druhého hlasovania v utorok odloží.

Je nepravdepodobné, že v najbližších 24 hodinách dôjde k rozuzleniu celej drámy. Čaká nás preto dlhý týždeň plný rokovaní a ďalšie hlasovanie budúci víkend.

Podľa Saxo Bank sú pravdepodobnosti jednotlivých alternatív takéto:

  • Odsúhlasenie dohody o vystúpení k 31.októbru: 50 % pravdepodobnosť
  • Odklad hlasovania do 31.januára: 25 % pravdepodobnosť
  • Predčasné parlamentné voľby a predĺženie brexitu na termín po 31.januári: 25 % pravdepodobnosť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *