Utorok 19. novembra. Meniny má Alžbeta

Nemci lobujú za zvýšenie úrokov ECB

Makroekonomika 08.07.2019 | 13:48 0 Komentárov

Predsedníčka Kresťanskodemokratickej únie CDU sa vyslovila za skončenie politiky nízkych sadzieb ECB. Nulové úroky podľa nej Nemcom škodia.

Šéfka vládnej strany CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová kritizovala v dnešnom vydaní novín Frankfurter Allgemeine Zeitung politiku nulových sadzieb. Jej hlavným problémom má byť to, že poškodzuje sporiteľov.

A. K. Karrenbauerová ubezpečila, že je za zachovanie nezávislosti ECB. Zároveň však uviedla: „mali by sme sa pozerať do budúcnosti, aby sa trochu pribrzdila fáza nízkych úrokov. Pretože efekt nízky sadzieb je problematický. Medzi inými poškodzuje tradičných sporiteľov, vrátane mnohých Nemcov“.

Ďalším problémom je podľa nej únik kapitálu z Európy do destinácií s vyššími sadzbami. „Mali by sme udržiavať uvoľnenú monetárnu politiku, no zároveň dbať, aby bola udržateľná a senzitívna,“ dodala. „To je teraz úloha Christine Lagardovej,“ zdôraznila.

Nemecká politička sa tak chytila príležitosti, a pri nástupe novej šéfky ECB Ch. Lagardovej sa snaží presadzovať nemecké záujmy. Nemeci všeobecne na nízkych sadzbách naozaj strácajú. Ich ekonomika už podporu ekonomiky touto formou nepotrebuje. Naopak, prehrieva sa. Medzi Nemcami preto panuje názor, že nízke sadzby sú v platnosti len preto, aby podporili štáty ako Taliansko, Grécko a Španielsko.

Radoví občania pritom zabúdajú, že ich krajina profituje z nízkych sadzbieb rekordne lacným financovaním. Výnosy nemeckých 10-ročných vládnych dlhopisov nedávno klesli na rekordne nízku úroveň – mínus 0,3 percenta. Znamená to, že veritelia musia Nemecku platiť, aby si nemecká vláda od nich požičala. Tento jav sa prejavuje aj v prebytkovom hospodárení tamojších verejných financií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *