Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Nemci rýchlo nahlasujú svoje daňové úniky

V Nemecku sa po afére prezidenta Bayernu Mníchov hlási toľko daňových hriešnikov, ako nikdy predtým. Boja sa odhalenia.

V tohtoročnom prvom polroku sa v Nemecku úradom prihlásilo cez 14.500 daňových hriešnikov. Zistila to agentúra DPA, podľa ktorej to predstavuje historický rekord. Za prvých šesť mesiacov tohto roka priznalo svoje tajné kontá v zahraničí takmer toľko Nemcov, koľko za celý rok 2012. Odborníci to dávajú do súvislosti s daňovou aférou prezidenta futbalového Bayernu Mníchov Uliho Hoenessa alebo sa stroskotaním dohody so Švajčiarskom o daňových únikoch. Do nemeckých rozpočtov by tak mali podľa DPA dodatočne natekať miliardy eur.

Na základe ankety u všetkých 16 krajinských ministerstiev financií DPA zistila, že v prvom polroku sa finančným úradom nahlásilo 14.549 ľudí, ktorí svoje peniaze ukrývali pred zdanením v zahraničí. Za celý minulý rok ich bolo 14.644. Ak sa dobrovoľne prihlásia a doplatia všetky dlžné čiastky a úroky z nich, môžu daňoví hriešnici v Nemecku vyjsť zo svojho prečinu beztrestne.

Najviac oznámení eviduje bohatý juh Nemecka. V Bavorsku sa ich objavilo 6635, čím táto spolková krajina už teraz prekonala počet za celý minulý rok. V Bádensku-Württembersku sa „udalo“ 2360 ľudí. Viac ako tisíc prípadov hlásia tiež veľké spolkovej krajiny na západe Nemecka – Severné Porýnie-Vestfálsko, Dolné Sasko a Hesensko. V niektorých z nich dosiahol počet oznámení v porovnaní s vlaňajškom až štvornásobok, poznamenala DPA.

Opačná situácia je na bývalom komunistickom a výrazne chudobnejšom východe krajiny, kde tamojšie ministerstvá financií zaznamenali len jednotky alebo desiatky prípadov nahlásenia peňazí schovaných v zahraničí. Výnimkou bol Berlín, kde sa prihlásilo 385 daňových hriešnikov – päťkrát viac ako za celý rok 2012.

Dôvody takéhoto razantného nárastu oznámení vidia experti v pokračujúcej praxi nemeckých úradov nakupujúcich CD s bankovými údajmi z daňových rajov, ako je Švajčiarsko. Napomohol tomu podľa nich aj krach dohody s alpskou krajinou o zamedzení daňových únikov, ktorá umožňovala anonymne sa vykúpiť z trestu za nepriznaný majetok v cudzine. Túto dohodu ale na konci minulého roka zablokovala nemecká ľavicová opozícia.

Jedným z tých, ktorí na ňu zrejme spoliehali, bol aj prezident Bayernu Mníchov a nemecká futbalová legenda Uli Hoeness, ktorý začiatkom roka dobrovoľne priznal úradom svoje tajné konto vo Švajčiarsku a stal sa tak najznámejším „úlovkom“ ťaženia Nemecka proti daňovým podvodníkom. Jeho rozhodnutie mohlo podľa odborníkov inšpirovať aj ďalších jemu podobných. Potom, čo sa v apríli dostala jeho kauza na verejnosť, začal totiž počet oznámení ešte viac rásť.

„Je možné, že bol tým, kto to spustil. Ale hlavný dôvod je, že na konci minulého roka nenadobudla platnosť daňová dohoda so Švajčiarskom,“ usudzuje prezident Spolkovej komory daňových poradcov Horst Vinken.

Minister financií najľudnatejšej nemeckej spolkovej krajiny Severného Porýnia-Vestfálska Norbert Walter-Borjans, ktorý patrí k hlavným stúpencom kontroverzných nákupov CD s „čiernymi kontami“ v zahraničí, odhaduje, že si krajská pokladňa vďaka využitiu týchto dát a vďaka dobrovoľným oznámeniam daňových hriešnikov už prilepšila o zhruba tri miliardy eur. Koľko peňazí pritečie do verejných rozpočtov v dôsledku poslednej vlny priznaní, nedokáže podľa DPA nikto s presnosťou povedať. Malo by ale určite ísť o miliardy eur, tvrdí nemecká tlačová agentúra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *