Streda 03. júna. Meniny má Karolína

Nemecká ekonomika sa tesne vyhla recesii

Makroekonomika 14.02.2019 | 17:04 0 Komentárov

Najnovšie čísla ukazujú, že nemecká ekonomika neupadla do technickej recesie. V poslednom štvrťroku totiž vykázala nulový rast, čím nepotvrdila obavy z prepadu do mínusu.

Technická recesia sa označuje ako jav, keď hospodárstvo klesá dva štvrťroky po sebe. Keďže v treťom kvartáli klesla nemecká ekonomika o 0,2 percenta, s napätím sa čakalo na výsledky, či pokles pokračoval aj na záver roka.

Nemecký štatistický úrad však uviedol nulový rast, čím sa obavy nenaplnili.

K spomaleniu najväčšej európskej ekonomiky došlo najmä pre obchodné spory medzi USA a Čínou, ktoré oslabili medzinárodný obchod. Je za ním zároveň aj spomalenie globálneho ekonomického rastu. A do tretice sú to problémy domáceho automobilového priemyslu, ktorý sa ešte nedostal z aféry diesel gate.

Okrem zahraničného dopytu, klesá aj domáca spotreba domácností. V závere roky výkon ekonomiky potiahli aspoň na nulu investície firiem v stavebníctve a strojárstve, ako aj vládne výdavky.

Za celý rok nemecké hospodárstvo vykázalo rast o 1,5 percenta. Analytici očakávajú, že tento rok by sa ekonomika krajiny mohla oživiť, takže už úvod roka by mohol vykazovať kladné hodnoty rastu. Dôvodom by mohlo byť opätovné naštartovanie automobilového priemyslu, ktorý potreboval prestaviť svoje emisné testy, a teraz môže opäť produkovať naplno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *