Nedeľa 23. február. Meniny má Roman, Romana

Nemecká vláda konštatuje: štátny dôchodok sám nebude stačiť

Ani najbohatšej krajine eurozóny Nemecku dôchodková kasa nestačí. Hoci tento rok je v pluse a dôchodkové odvody môžu vďaka tomu klesnúť z 18,9 na 18,7 percenta hrubej mzdy, v roku 2019 sa odvody zvýšia na 19,1 percenta a do roku 2028 až na 21,4 percent. Klesá i miera náhrady mzdy z dnešných 48 percent na 44,4 percenta v roku 2028. 

Tento vývoj naznačuje, že „štátny dôchodok sám o sebe v budúcnosti nebude stačiť na to, aby si pracujúci v starobe zachoval životnú úroveň z aktívnej časti života,“ píše vláda vo svojej nedávnej správe.

Štátna dôchodková kasa je tento rok dobrá. Ku koncu roka má dosiahnuť prebytok 33,5 mld. eur. Je to i vďaka tomu, že každý druhý človek odchádza do dôchodku neskôr. Vlani pracovala vo veku 60 až 64 rokov polovica seniorov, v druhom kvartáli tohto roka to bolo už 52,6 percenta. Na prelome milénia to bola len jedna pätina seniorov.  Nemecká vláda predpokladá, že podiel starších pracovne aktívnych ľudí bude aj naďalej rásť.

Bude sa zvyšovať i priemerný vek odchodu do dôchodku. Kým v roku 2000 odchádzali do penzie ľudia vo veku v priemere 62,3 roka, v súčasnosti je to vek 64,1 roka. Podľa vlády sa tento vývoj spája s predĺžením dôchodkového veku na 67 rokov. 

Zdroj: Der Spiegel, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *