Utorok 04. augusta. Meniny má Dominik, Dominika

Nemecké banky zavádzajú záporné sadzby pre klientov

Nemecké banky zavádzajú záporné úroky z vkladov. Chcú tak motivovať svojich firemných klientov, aby peniaze nemali na ich účtoch, ale investovali ich a podporili tak ekonomiku. S touto novinkou prišla minulý týždeň Commerzbank.

Keď sa nemecké firmy donedávna obávali, že im peniaze na vkladových účtoch „zožerie“ inflácia, už sa báť nemusia. To, že z banky dostanú menej, ako do nej vložili majú už v niektorých bankách isté. Nie je za tým ale inflácia, alebo takzvané sankčné úroky. Týkajú sa vysokých úspor zatiaľ len inštitucionálnych a firemných klientov.

Znamená to, že vklad sa neúročí kladným číslom, teda úroky nepribúdajú, ale záporným úrokom, objem uložených peňazí klesá. Podľa nemeckého denníka Handelsblatt budú Commerzbank nasledovať v budúcnosti i ďalšie banky.

Nemecké banky týmto krokom úspešne prenášajú politiku ECB na svojich klientov. Centrálna banka totiž prijala podobné opatrenie pre vklady zo strany bánk pre niekoľkými mesiacmi. Cieľom bolo motivovať banky k úverovaniu a investovaniu, nie ku kumulovaniu kapitálu. Banky tak podobne motivujú i klientov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *