Pondelok 20. január. Meniny má Dalibor

Nemecké ekonomické ochladenie môže čoskoro doraziť i na Slovensko

Makroekonomika 16.07.2019 | 12:05 0 Komentárov

Nemecká ekonomika spomaľuje. V druhom štvrťroku by mala podľa odhadu Inštitútu pre výskum ekonomiky Ifo rásť len o 0,6 percenta. Pôvodné prognózy počítali s rastom o 0,8 percenta.

Najnovšie čísla hovoria o poklese priemyselných objednávok v máji o 2,2 percenta, čo je najviac za uplynulú dekádu. Objednávky pritom zvyčajne predznamenávajú neskorší vývoj hospodárstva.

„Ide o jasný signál ochladenia ekonomiky, ktorý sa prejavil práve razantným prepadom objednávok. Nemecko je výrazne závislé na exporte. Pokračujúca obchodná vojna môže značne skomplikovať začínajúcu recesiu,“ hovorí Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank.

Okrem obchodnej vojny má Nemecko aj svoje interné problémy. Aktuálne krajinou hýbe masívne prepúšťanie v Deutsche Bank. Navyše chemický konglomerát BASF nedávno oznámil, že namiesto rastu zisku, príde pravdepodobne k poklesu ziskovosti o jednu tretinu.

„Hrozí redukcia výroby a podniky budú musieť prispôsobiť svoju ďalšiu dlhodobú stratégiu aktuálnej situácii a výhľadu,“ hovorí analytik.  Nedá sa podľa neho povedať, či dôjde k výraznému prepúšťaniu, hoci, ak by k tomu došlo, nemuselo by to automaticky znamenať hrozbu pre ekonomiku, pretože trh práce je teraz takmer plne saturovaný a mohlo by to naopak prispieť k jeho väčšej flexibilite.

Spomalenie nemeckej ekonomiky bude mať vplyv aj na Slovensko. Skôr však zo strednodobého ako krátkodobého hľadiska. „V ohrození sa teraz nachádza strategické plánovanie a rozvoj na Slovensku. Ak by sa obdobné signály z nemeckej ekonomiky opakovali, prepúšťanie môže byť na programe dňa,“ myslí si T. Daňhel. „Slovenská ekonomika rastie rýchlejšie ako tá nemecká, v roku 2018 tempom cca štyri percentá. Aj keby došlo k poklesu, stále bude jej tempo nad európskymi pomermi,“ myslí si optimisticky.

Slovensko je tak prostredníctvom Nemecka bezprostredne napojené na globálnu ekonomiku. To ako sa bude vyvíjať situácia pri rokovaní s Čínou, pre akú politiku sa rozhodne Fed a následne ECB, bude mať výrazný vplyv aj na ekonomiku Slovenska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *