Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Nemecké priemyselné objednávky po očistení klesli medzimesačne klesli o 4,3%

Nemecké priemyselné objednávky podľa dnes zverejnených údajov v septembri opäť poklesli. Naproti očakávaniam trhu na mierny medzimesačný nárast na úrovni 0,1%, klesli po sezónnom očistení oproti augustu o 4,3%.

Ako informoval analytik VÚB Andrej Arady, medziročná dynamika rastu priemyselných objednávok sa tak spomalila z augustových 4% na 2,4%. Pokles objednávok tretí mesiac v rade je negatívnym signálom tak pre Nemeckú ekonomiku, ako aj pre slovenskú. Silná väzba medzi nemeckými a slovenskými objednávkami v priemysle napovedá, že slušný nárast objednávok v priemysle na Slovensku, ktorý zaznamenali počas augusta, si zrejme neudrží dlhodobý charakter. Nové objednávky v priemysle na Slovensku budú zverejnené až 14. novembra. Septembrová priemyselná produkcia by však mohla zaznamenať oproti predchádzajúcemu mesiacu ešte mierne zvýšenie rastovej dynamiky.

Opätovný pokles priemyselných objednávok v Nemecku zrejme včasne naznačil aj ďalší vývoj v nemeckých reálnych dátach zo septembra, ktoré budú kľúčovým indikátorom pri odhadovaní rozsahu spomaľovania ekonomiky eurozóny po skončení letnej volatility.

Zdroj: Andrej Arady, VÚB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *