Pondelok 17. február. Meniny má Miloslava

Nemeckí investori uprednostňujú bezpečie pred výnosom

Banky 27.12.2018 | 11:30 0 Komentárov

Väčšina nemeckých občanov uprednostňuje bankové vklady pre investíciami, aj keď v bankách po zohľadnení inflácie prerábajú.

Sporiaci účet sa aj napriek nízkym úrokom teší u Nemcov vysokej popularite. Podľa prieskumu bankového združenia BdB v tomto roku uprednostnilo sporiaci účet 39 percent investorov. Pred dvomi rokmi to bolo 22 percent z nich. Aj u Slovákov hrajú bankové účty prím. Rozdiel je však v číslach.

Podielové fondy sa u Nemcov umiestnili na druhom mieste. Investuje do nich 34 percent z nich. Na Slovensku je to zhruba desať percent. Nehnuteľnosti a akcie získali v Nemecku s 26 percentami spoločné tretie miesto, po nich nasledovali termínované vklady.

Dôvodom menšej popularity fondov pred bankovými vkladmi v Nemecku je nespokojnosť s výnosmi. Len 38 percent Nemcov uviedlo, že sú spokojní s vývojom hodnoty ich investícií, kým pred dvomi rokmi to bola takmer polovica. Finančné trhy sa totiž v poslednom roku vyznačujú vysokou volatilitou. Rozkolísanosť trhov sa podpisujú pod nízky kumulovaný výnos. Nemci si tak volia bezpečie investícií na účtoch pred vyšším rizikom na finančných trhoch.

Potvrdzujú to aj ich vyhliadky do budúcnosti. V prieskume uviedli, že ak by mali viac peňazí k dispozícii, väčšina (58 %) by aj napriek vyšším cenám kúpila nehnuteľnosť.

Bankové združenie BdB uskutočnilo prieskum na vzorke približne tisícky Nemcov. Z nich až 49 percent tento rok vôbec neinvestovalo. Výsledky prieskumu citovala agentúra TASR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *