Streda 15. júla. Meniny má Henrich

Nemecko potvrdilo nákup dlhopisov ECB

Investície 30.06.2020 | 13:55 0 Komentárov

Nemecká vláda udelila dodatočný súhlas s programom nákupu dlhopisov ECB. Nemecký ústavný súd pritom v máji účasť Nemecka na programe podmienečne zastavil.

Nemecký ústavný súd začiatkom mája rozhodol, že program výkupu dlhopisov (PSPP) z roku 2015 je nelegálny. ECB mala podľa neho prekročiť svoje právomoci. Od centrálnej banky si vyžiadal náležité odôvodnenie. Svoje nové rozhodnutie mal oznámiť v auguste.

Nemecká vláda napriek tomu teraz vydala k programu súhlasné stanovisko. „Ministerstvo financií je presvedčené, že Rada guvernérov ECB presvedčivo preukázala proporcionalitu systému,“ uviedol v liste nemecký minister financií Olaf Scholz.

ECB poskytla podľa ministra nemeckej vláde dodatočné informácie, ktoré to preukazujú. Podľa nich mali byť do programu zabudované dostatočné záruky na obmedzenie potenciálnych nepriaznivých vedľajších účinkov výkupu dlhopisov. Program podľa nich nebol neprimeraný.

V opačnom prípade by hrozilo, že Nemecko ako najväčšia krajina eurozóny, sa bude musieť s programu výkupu dlhopisov stiahnuť. Ohrozilo by to celú existenciu tohto opatrenia. ECB vykupuje vládne dlhopisy ešte od roku 2015. Udržiava tak náklady vládneho dlhu jednotlivých krajín obmedzené a zabezpečuje potrebnú likviditu trhu. Neskôr s program rozšíril aj na korporátne dlhopisy.

Už podľa verbálnych vyjadrení sa zdalo, že stanovisko ústavného súdu sa zmierňuje. Rozhodnutie vlády ešte pred riadnym termínom tak môže hrozbu nelegitímnosti programu definitívne ukončiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *