Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Nemecko rieši demografickú krízu. Hľadá imigrantov

Makroekonomika 13.01.2020 | 14:45 0 Komentárov

Nemecko si uvedomuje, že bez nového prílevu migrantov by sa jeho ekonomika dostala do vážnych problémov. Nejde len o produkciu výrobkov a služieb, ale aj o sociálny systém, ktorý je čoraz viac odkázaný na dane a odvody, ktoré odvádzajú pracujúci iného ako európskeho pôvodu.

Podiel pracovníkov z krajín mimo Európskej únie sa na nemeckom trhu práce za poslednú dekádu výrazne zvýšil. „Nemecko naliehavo potrebuje kvalifikovaných migrantov, aby vyplnili medzery na trhu práce a pomohli mu tak udržať stabilitu jeho systému sociálneho zabezpečenia,“ uviedol to člen predstavenstva Spolkovej agentúry práce Daniel Terzenbach.

Ako dôkaz toho, ako veľmi je krajina závislá na zahraničnej pracovnej sile, uviedol, že kým v roku 2011 obsadili cudzinci zhruba 20 percent novo-vytvorených pracovných miest, vlani to už bolo 60 percent. Výrazne sa zvýšil podiel pracovníkov z krajín mimo Európskej únie.

D. Terzenbach preto uviedol, že nemecký systém sociálneho poistenia potrebuje viac pracovníkov zo zahraničia, aby nemal v budúcnosti problémy. Robia tak už podľa viaceré krajiny.

Globálny dopad po pracovnej sile sa zvyšuje. Krajiny ako Japonsko, Južná Kórea, či USA investujú podľa neho značné prostriedky do náboru kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *