Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Nemecko schválilo obnovenie záchranného fondu pre svoje banky, poskytne im 400 miliárd eur

Nemecká vláda schválila plán na obnovenie záchranného fondu pre rekapitalizáciu bánk vytvoreného v roku 2008. Informovala o tom hovorkyňa nemeckej vlády. Podľa navrhovanej podoby plánu by staronový fond mal nemeckým bankám poskytnúť až 400 miliárd eur, uviedla agentúra Dow Jones.

Čerpanie z fondu by však podľa navrhovanej legislatívnej úpravy malo byť dobrovoľné a žiadna problémová banka tak nebude môcť byť k rekapitalizácii donútená.

Takzvaný záchranný fond SoFFin (Soffin bánk rescue fund), ktorý bol založený v roku 2008, zastavil poskytovanie pomoci na konci roka 2010. Nemecko prostredníctvom SoFFin v novembri 2008 pomohlo banke Commerzbank. Vtedy banka dostala kapitálovú injekciu 8,2 miliardy eur. Obnovený fond by mal podľa súčasného zámeru nemeckej vlády pomôcť bankám, ktoré by nenašli inú cestu k navýšeniu kapitálu. Nedostatok kapitálu za celý sektor vypočítali záťažové testy Európskeho bankového úradu na 13,1 miliardy eur.

Fond sa stal opäť naliehavejším po prudkom poklese akcií nemeckej Commerzbank, ktorá podľa výsledkov záťažových testov EBA musí do polovice budúceho roka navýšiť svoj ​​kapitál o 5,3 miliardy eur. Commerzbank včera uviedla, že skúma možnosti posilnenia svojho kapitálu na samostatnom základe a nebude využívať verejné prostriedky. Commerzbank to uviedla potom, čo vyšlo najavo, že údajne vedie s tamojšou vládou intenzívne rozhovory o prípadnej štátnej pomoci.

Zdroj: Patria online, Forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *