Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Nemecký minister financií upozorňuje na prehrievanie realitného trhu

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble upozorňuje na signály ukazujúce nárast cien realít v Nemecku na „nebezpečné“ úrovne. Apetít kupujúcich stimulujú extrémne nízke úrokové sadzby a dôsledkom sú vysoké ceny. Schäuble kritizuje nízke sadzby, a hovorí, že nie sú všeliekom na neduživú ekonomiku. Nedokážu podľa neho nahradiť štrukturálne reformy.

Prehrievanie realitného trhu tak môže vytvárať hrozbu pre vývoj ekonomiky v budúcnosti. I keď sa dočasne naštartuje rast, spľasnutie prípadnej bubliny ho môže utlmiť. Problémom ale je rôzny vývoj v jednotlivých krajinách. Zatiaľ čo v stagnujúcich ekonomikách je expanzívna monetárna politika na mieste, Nemecku sa darí i bez nej. 

Nemci čoraz viac investujú do domov a komerčných nehnuteľností. Reality sú totiž alternatívnou investíciou k dlhopisom a bankovým vkladom, ktorých výnosy sú minimálne alebo nulové. Ďalším dôležitým faktorom je nízke úročenie hypoték. „Z dlhodobého hľadiska je objem likvidity príliš veľký a úroveň úrokových sadzieb príliš nízka,“ uviedol Schäuble.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *