Pondelok 24. júna. Meniny má Ján

Nemocenská môže trvať najviac 52 týždňov

PenziaPoistenie 17.08.2018 | 14:07 0 Komentárov

Nárok na finančnú podporu zo strany Sociálnej poisťovne v čase dočasnej pracovnej neschopnosti má poistenec najviac 52 týždňov od jej vzniku.

Po tomto období stráca poistenec nárok na dávku nemocenské. Nahradiť by ju mal invalidný dôchodok. Človek by sa teda mal podrobiť vyšetreniu posudkového lekára Sociálnej poisťovne.

Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnancov, že do obdobia 52 týždňov PN sa im ráta aj čas, kedy poberali náhradu príjmu, ktorú počas prvých dní práceneschopnosti vypláca zamestnávateľ.

Ďalej poisťovňa upozorňuje, že zo zákona jej nevyplýva povinnosť upovedomiť poistencov o uplynutí tohto obdobia 52 týždňov, avšak pobočky im to spravidla tak či tak krátko pred jeho uplynutím oznamujú.

Samotná dočasná pracovná neschopnosť môže trvať aj dlhšie no, Sociálna poisťovňa vypláca nemocenské len do uplynutia 52. týždňa. Potom by ho mal nahradiť plný alebo čiastočný invalidný dôchodok.

Ak pritom od predchádzajúcej práceneschopnosti ešte neuplynulo 26 týždňov trvania nemocenského poistenia, do limitu 52 týždňov sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti v poslednom roku pred jej vznikom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *