Pondelok 27. január. Meniny má Bohuš

Nenájde sa ekonóm, ktorý by podporoval zastropovanie veku odchodu do dôchodku

Penzia 18.10.2018 | 11:44 2 komentáre

„Na Slovensku sa nenájde jeden ekonóm, ktorý by podporoval návrh na zastropovanie dôchodkového veku v Ústave SR,“ uviedol poslanec Jozef Mihál.

V Národnej rade SR prebieha druhé čítanie návrhu na zastropovanie veku odchodu do dôchodku. Smer-SD v ňom navrhuje zakotviť v Ústave SR fixný vek odchodu do dôchodku na 64 rokov.

Keďže ide o ústavnú zmenu, na jej prijatie potrebuje 90 hlasov, teda aj opozičných poslancov. Navyše za situácie, keď návrh nemá podporu jednej z koaličných strán – Most-Híd.

Diskusia v pléne parlamentu prebieha na úrovni odlišného videnia sveta medzi pravicou a ľavicou. „My sa na rozdiel od vás nepozeráme na ľudí cez tabuľky,“ vyčítal odporcom návrhu poslanec Erik Tomáš (Smer-SD). Podľa neho je dôležitý najmä sociálny rozmer návrhu. Upozorňuje, že ľudia na Slovensku začínajú mať zdravotné problémy už v 55 rokoch.

„Dôchodkový systém nie je oslík, zatras sa,“ namieta J. Mihál. Tí, ktorí uvažujú nad podporou tohto návrhu, zakladajú podľa neho na problémy pre budúce generácie.

Pred zastropovaním veku odchodu do dôchodku varoval aj poslanec opozičnej SaS Eugen Jurzyca. „Nie je to tak, že by ľudia z práce išli rovno na cintorín,“ uviedol Jurzyca. Pripomenul, že súčasný mechanizmus, ktorý mimochodom v minulosti zaviedol Smer-SD, zvyšuje vek odchodu do dôchodku iba vtedy, ak sa ľudia dožívajú vyššieho priemerného veku.

J. Mihál vyčíta vládnej koalícií, že v parlamente sa nehovorí o reálnych problémoch Slovenska, napríklad slabej podpore mladých rodín či zlom zdravotníctve. Čo by mimochodom mohlo byť riešením aj na zlý zdravotný stav Slovákov.

Je totiž pravdou, že ľudia na Slovensku začínajú mať dlhodobé zdravotné problémy súvisiace s vekom ako jedni prví v Európe. Ide o takzvaný vek dožitia v zdraví. Riešením na tento problém je však zlepšovanie zdravotnej starostlivosti, nie úpraa veku odchodu do dôchodku.

2 odpovede na “Nenájde sa ekonóm, ktorý by podporoval zastropovanie veku odchodu do dôchodku”

 1. paulo babel píše:

  Zo srdca dakujem tym uzasnym ekonomom ktori urobili zo Slovenska raj na zemi, kde ceny v obchodoch su rovnake ako vsade v Europe a prijmy su tretinove oproti tejto Europy. Takze im dakujem za predstavu, ze mozno ako 70 rocny si budem musiet hladat nejaku slabo platenu pracu, len aby som si mohol kupit lieky,ktore ma udrzia na nohach v tej praci. Gratulujem, kravatkovi fesaci 🙂

  • Peter píše:

   To je dosť zjednodušený pohľad. Za to, že sa dožívame dôchodku v slabom zdraví, môže zlá zdravotná starostlivosť, vrátane prevencie, a celkového manažmentu zdravia. Napríklad už dosť známa je štatistika, podľa ktorej patrí Slovensko medzi krajiny s najvyšším počtom odvrátiteľných úmrtí. Rovnako je to s rakovinou hrubého čreva, alebo rakovinou krčka maternice. To sú choroby, s ktorými sa dá úspešne bojovať, a v iných krajinách to aj robia.
   To, že dostávame nízke dôchodky, je zas „zásluhou“ komunistického režimu. Za 40 rokov sa Československo prepadlo z prvej 10 ekonomicky najsilnejších krajín sveta na podpriemer. Z podpriemernej mzdy sa dá vypočítať len podpriemerný dôchodok. Peniaze sa jednoducho nedajú vyčarovať.
   Je však pozitívne, že Slovensku sa spolu s ostatnými krajinami nášho regiónu (V4) nadpriemerne darí. O hospodárskom raste 4 %, a nezamestnanosti 5 % môžu krajiny západnej Európy len snívať. Nie je to však zásluhou našej vlády. Darí sa nám napriek tomu, akú vládu máme. 🙂 Je to zásluhou našej medzinárodnej konkurencieschopnosti a ako aj expanzívnej politiky ECB, ktorá tlačí peniaze do firiem, a tým nepriamo aj do vreciek bežných ľudí. Takže aj napriek tomu, že naša situácia daná minulosťou nebola vôbec dobrá, trend je jednoznačne priaznivý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *