Streda 21. augusta. Meniny má Jana

Nervozita na trhu je stále citeľná

Zatiaľ, čo v úvode posledného januárového týždňa v Európe pokračoval akciový výpredaj, v USA sa zdalo, že situácia sa mierne upokojuje, ale intradenný CLOSE potvrdil opak.  Zlú piatkovú náladu na akciových trhoch potvrdili v novom týždni aj tí japonskí obchodníci.

Počas noci sa totiž tamojší akciový index NIKKEI prepadol o 2.5 % a reagoval na nervozitu spôsobenú hlbokým prepadom mien krajín ako Turecko, Argentína, či India a naštrbením dôvery v tieto rozvíjajúce sa trhy. Za straty japonského benchmarku s určitosťou stojí aj momentálne silnejúci japonský jen, ktorý nepomáha exportne orientovanej ostrovnej ekonomike a japonským firmám.

Eurostoxx 600 si aj v pondelok odpísal až 0.8 %, výraznejšie klesol už tretí deň v rade a dostal sa ne najnižšie hodnoty za posledný mesiac. Napríklad taký EuroStoxx 50 je v strate už šiestym dňom v rade, čo je najdlhšia negatívna séria od novembra 2011. Stále sa však nachádzame v ranných fázach, či náznakoch korekcie, ale s určitosťou môžeme povedať, že investori si začínajú uvedomovať prílišnú prekúpenosť akciových aktív, ktorá zrejme kulminuje a keď k tomu pridáme pár zlých kvartálnych výsledkov spoločností a chaos na emerging thoch, výsledkom je momentálna trhová situácia. Európskym benchmarkom nepomohol ani opäť rastúca podnikateľská klíma inštitútu Ifo v Nemecku, konkrétne na 110.6 bodov (nad odhadom 110.2 bodov) a uzatvárali v nasledovných stratách: DAX –0.46 %, CAC 40 –0.41 %, FTSE 100 až –1.7 %, a to z toho dôvodu, že sa výrazne prepadli akcie britských spoločností Vodafone (AT&T poprela špekulácie na prebratie najväčšieho mobilného operátora), či BG Group a Royal Group of Scotland.

V Štátoch pokračovala výsledková sezóna. Najviac zaujala spoločnosť Caterpillar so ziskom na akciu za 4Q na úrovni 1.54 USD (pri konsenze 1.274 USD) a tržbami 14.4 miliárd (pri očakávaných 13.65 miliardách). Okrem toho oznámila firma spätný odkup akcií v objeme 10 miliárd, čo môže indikovať priaznivú finančnú situáciu firmy, a preto sa akcie spoločnosti zhodnotili viac než 5 %. Po uzavretí amerických trhov ešte uvidíme ako sa darilo akciovému jablku, spoločnosti Apple. Z fundamentov vyberáme nečakaný decembrový pokles predaja nových domov v USA na 414 tisíc, pri predpoklade 457 tisícov. NASDAQ stratil až –1.08 %, pretože sa nedarilo Googlu a Facebooku, pred reportovaním kvartálnych výsledkov neskôr v tomto týždni. S&P 500 si odpísal –0.49 % a DJIA –0.26 %.

Pred blížiacim sa zasadnutím Fedu eurodolár ostal takmer nezmenený na 1.3675 a zlato narazilo na silnú rezistenciu v podobe 100 dňového kĺzavého priemeru (1275 dolárov za uncu) a kleslo až o dvadsať dolárov za uncu. Index volatiliy VIX sa drží nad 17 bodmi, čo len dokazuje fakt, že na trhu je stále citeľná nervozita. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *