Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Nespravodlivosť pri výpočte veku odchodu do dôchodku žien sa odstráni

Penzia 25.09.2020 | 11:01 0 Komentárov

Podľa spoluautorky novely zákona, poslankyne Petry Krištúfkovej, sa odstráni krivda voči 140 tisíc ženám narodeným medzi rokmi 1957 až 1963.

Problémom ešte stále platného stavu je, že týmto ženám sa neodpočítava z dôchodkového veku pol roka za každé jedno vychované dieťa, ako je to pri ženách iných ročníkov. Pri výpočte ich veku odchodu do dôchodku sa teda nezohľadňovalo, či žena vychovala deti alebo nie.

Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára tak boli sporné ročníky žien dovedna ukrátené o 430 miliónov eur. „Toľko im bývalá sociálna vláda ukradla, toľko to bude stáť tento štát,“ zdôraznil. Minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak dodal, že súčasná vláda použije 430 miliónov eur na nápravu krívd voči dotknutým matkám.

Podľa P. Krištúfkovej schválená novela rozdelila sporné ročníky žien do troch skupín. Prvej skupine sa zníži ich dôchodkový vek za každé vychované dieťa o šesť mesiacov, druhej skupine žien novela zákona ponúka mix odpočtu rokov za vychované deti a finančnej kompenzácie a tretia skupina žien, ktorá už odišla alebo ešte len odíde do dôchodku pred 1. januárom budúceho roka bez odpočítania pol roka za každé vychované dieťa, bude kompenzovaná len finančne.

Kompenzácia bude mať formu jednorazového doplatku alebo bude vo forme percentuálneho zvýšenia starobného dôchodku.

Mení sa tak tabuľka, ktorá v zákone určuje vek odchodu do dôchodku podľa ročníka narodenia a počtu vychovaných detí. Nahrádza sa novou. Penzijný vek sa ženám zníži najviac o 18 mesiacov, v prípade ak vychovali tri a viac detí. Novelou sa tiež na základe rovnakého princípu upravuje dôchodkový vek mužov, ktorým sa zohľadňuje výchova detí, ktorá nebola zohľadnená ženám.

Za novelu zákona hlasovalo všetkých 140 prítomných poslancov. Zmena bude účinná od začiatku budúceho roka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial