Piatok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Nestaňte sa bielym koňom! – upozorňuje NBS

Ostatné správy 06.05.2019 | 12:17 0 Komentárov

NBS upozorňuje ľudí, aby neoskytovali svoj bankový účet na príjem platieb v rôznej výške od neznámych osôb.

Reagovali ste už na inzerát, ktorý sľuboval jednoduchý a rýchly zárobok? Vyššie uvedeným konaním sa môžete stať tzv. bielym koňom a váš účet sa môže stať „prietokovým účtom“ na legalizáciu príjmov z trestnej činnosti alebo financovanie terorizmu. Takéto konanie môže mať trestnoprávne dôsledky – upozorňuje Národná banka Slovenska.

Bielym koňom sa označuje osoba, ktorá je nastrčená alebo použitá  na páchanie trestnej činnosti, aby zakryla osobu páchateľa, ktorá má z tejto činnosti prospech.  

Pranie špinavých peňazí je proces, pri ktorom dôjde k zlegalizovaniu peňazí pochádzajúcich zo ziskov z trestnej činnosti.

Ako funguje prietokový účet?

Účet, ktorý za odplatu poskytnete na príjem rôznych platieb od rôznych neznámych osôb v rôznych výškach a následne peniaze vyberiete v hotovosti a odovzdáte, prípadne prevediete na ďalší účet patriaci vám neznámej osobe. Takáto činnosť slúži na legalizovanie príjmov z trestnej činnosti (pranie špinavých peňazí).

Každá banka venuje pozornosť prebiehajúcim platobným operáciám a pri podozrení na neobvyklé transakcie upozorní políciu.

Ak je pôvod vašich finančných prostriedkov nejasný, banka vám môže v krajnom prípade účet zablokovať a následne vás môže kontaktovať aj polícia.

POZOR! Môžete sa tak nevedome vystaviť trestnému stíhaniu!

Na čo si dávať pozor?

♣ Nekomunikujte o svojich finančných záležitostiach s neznámymi osobami, ktoré vás nútia poskytnúť vaše osobné údaje alebo ich od vás požadujú pod sľubom odmeny .
♣ Svoje osobné a finančné údaje si dôkladne chráňte.
♣ Nevstupujte do vopred ponúknutých neštandardných zmluvných vzťahov s osobami, ktoré nepoznáte.
♣ Neposkytuje svoj účet na príjem rôznych platieb od rôznych osôb a v rôznych výškach.
♣ Neposkytujte prístupové údaje k svojmu účtu.
♣ Nereagujte na ponuky, ktoré sľubujú jednoduchý a rýchly zárobok za to, že poskytnete číslo svojho bankového účtu alebo fotokópiu svojho občianskeho preukazu či pasu.
♣ Neregistrujte sa ako podnikatelia, ak vás k tomu nútia, resp. na to navádzajú osoby, ktoré nepoznáte.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial