Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Nesúlad vývoja trhov a politík môže v 1. štvrťroku vrcholiť

Pri vstupe do roku 2015 čelí svet extrémnym rozdielom medzi ekonomickými a monetárnymi politikami, ku ktorým sa pridávajú doteraz nevídané geopolitické rizika. Najvyššieho nesúladu sa môžeme dočkať už v prvom štvrťroku 2015. 

Podľa najnovšieho výhľadu vydaného Saxo Bank sa vzťah globálnej ekonomiky a politiky nachádza v tak hlbokom nesúlade ako nikdy predtým, pričom naviac čelíme významným geopolitickým rizikám, ktoré môžu ešte viac rásť v súvislosti s poklesom ceny ropy pod úroveň 60 dolárov za barel. Inflácia sa pohybuje na najnižších úrovniach za posledné dekády navzdory extrémnemu uvoľneniu menovej politiky vo väčšine rozvinutých krajín a prísnejšej menovej politike v rozvíjajúcich sa krajinách. V rozvinutých krajinách jediná centrálna banka, US Federal Reserve, uvažuje o rýchlom zahájení cyklu sprísňovania, pravdepodobne v polovici roka. Zároveň s tým sa výška obchodovaného úverového rozpätia pohybuje pod defaultnými sadzbami, pričom výnosy aj volatilita sa držia v blízkosti historických miním.

Aby v roku 2015 svetová ekonomika udržala rovnováhu, bude musieť čeliť poklesu na rozvíjajúcich sa trhoch, potláčať defláciu a vyrovnať sa s rastúcim pomerom zadlženia voči HDP. Podľa názoru hlavného ekonóma Saxo Bank Steena Jakobsena môže viesť „najľahšia cesta v roku 2015 cez slabší dolár, stabilné až mierne vyššie ceny energií a nemeniace sa úrokové sadzby“.  Pritom vznik hlavného nesúladu identifikovaného na základe trendov vychádzajúcich z roku 2014 sa predpokladá v prvom štvrťroku, a to v súvislosti s riskantným uvažovaním ECB o mizernom rozhodnutí zapriahnuť do povozu nový program kvantitatívneho uvoľňovania.

V roku 2015 zaznamená výraznejšie kolísanie aj menový trh. Najpravdepodobnejším trendom nie je silný, ale naopak slabý dolár, a to napriek tomu, že jeho sila bude v prvom štvrťroku rásť s ohľadom na začínajúce menové vojny, zvlášť v Ázii. Zvažujeme tiež predaj čínskeho jüanu oproti americkému doláru, prípadne oproti japonskému jenu, ako vyváženie potenciálneho oslabovania čínskej meny, čo môže byť sprevádzané exportom čínskej deflácie na zvyšok sveta.

Podľa očakávaní Saxo Bank by mala globálna ekonomika v roku 2015 zaznamenať rast 3 %, oproti 2,2 % v roku 2014, a to vďaka nízkym cenám, uvoľňovaním úsporných opatrení v rozvinutých ekonomikách a vyššiemu rastu objemu obchodov. Na druhej strane hlavné bariéry globálneho rastu v roku 2015 pochádzajú z geopolitických napätí.

Detailne:

  • Rast ekonomiky Spojených štátov bude pokračovať vysokým tempom udávaným spotrebou a nízkymi cenami energií. Saxo Bank v roku 2015 predpokladá rast americkej ekonomiky o 3 %.
  • Nad eurozónou zostává otáznik, a to vzhľadom k zavedeniu len sporadických štrukturálnych reforiem, zatiaľ čo súkromný sektor sa usiluje o zníženie dlhu a potláča tak rast aj infláciu. Saxo Bank očakáva, že ekonomika v euroregióne v roku 2015 porastie o 1 %.
  • Britská ekonomika porastie o 2,5 % pod vplyvom silného rastu súkromného sektora a s podporou vládnej politiky, čo bude však vyvážené významným poklesom v sektore bývania.
  • Saxo Bank zostáva skeptická ohľadom toho, ako účinné na reálnou ekonomiku budú snahy čínskej centrálnej banky o zastavenie poklesu ekonomického rastu politikou uvoľňovania. Bankový odhad čínskeho rastu v roku 2015 je pod obecným očakávaním, ktoré je vo výške 6,7 %.

Napriek relatívne nízkej miere rastu eurozóny v roku 2015 Saxo Bank predpokladá, že sa európskym ťahúňom stanú štáty južnej a východnej Európy. Konkurenčné výhody Nemecka a jemu podobných ochabujú a na scénu prichádza lacná pracovná sila na periférii. „Zdá sa, že európsku ekonomiku nakoniec potiahnu malé, inovatívne a agilné firmy. To je výborná správa pre európsku budúcnosť“, dodáva Jakobsen.

FX

Saxo Bank predpovedá pre 1. štvrťrok ďalšie posilňovanie amerického dolára, ale varuje, že je potrebné očakávať nerovnomerný vývoj, pretože obchodníci využívajúci pákový efekt držia veľmi rozsiahle dlhé USD pozície, a tiež vzhľadom k významnému riziku, že v priebehu roka príde k destabilizácii trhov v súvislosti s očakávaným stiahnutím hotovosti americkou centrálnou bankou. Ekonomicko-politické napätie medzi Čínou a Japonskom, sprevádzané japonskou radikálnou menovou politikou a oslabovaním japonského jenu môžu viesť k začiatku ázijskej menovej vojny.

AKCIE

Saxo Bank očakáva, že španielske akcie podporované nevyhnutným uvoľňovaním politiky Európskej centrálnej banky prekonajú výkonnosť globálnych akciových trhov v 1Q roku 2015, pretože inflácia je nízka a ekonomický rast pomalý. Na druhej strane čínsky akciový trh zostáva prehriaty a zrelý pre korekcie, pričom prepad cien energií a ropy bude vrhať i na ruské akcie dlhý tieň.

KOMODITY

Vzrastajúca ponuka v čase slabého rastu dopytu a posilňovanie doláru drží na začiatku rok 2015 kľúčové komodity pod tlakom. V prvej polovici roka tak pravdepodobne zostanú na najnižších cenách. Saxo Bank v prvom štvrťroku očakáva cenu ropy Brent na priemernej úrovni 62 dolárov za barel. Silný dolár je hlavným rizikom pre ceny drahých kovov, zatiaľ čo vyššie americké úrokové sadzby sú už v ich úrovni zohľadnené. Pozitívny dopad na komodity môžu mať ich súčasné veľmi nízke ceny a geopolitické vplyvy. V tomto ohľade nie je vylúčené, že prvý štvrťrok zaznamená najnižšiu cenu zlata a obrat jeho vývoja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *