Piatok 19. apríla. Meniny má Jela

Neverte štatistikám. Čína má zarobené na problém

Makroekonomika 10.11.2017 | 10:07 0 Komentárov
  • Oficiálne čísla nie sú pre prognózu čínskej ekonomiky dostatočne spoľahlivé.
  • Môžeme však použiť čiastkové údaje, ktoré nepodliehajú manipuláciám.
  • Ich analýza nám naznačuje niečo, čo finančné trhy ešte nezohľadnili v cenách. Bude to však mať zásadný dopad na svetovú ekonomiku.

„Verím len tej štatistike, ktorú som sám sfalšoval“ – toto je môj najobľúbenejší výrok bývalého britského premiéra Winstona Churchilla. Podľa môjho názoru ho môžeme dnes aplikovať najmä pri pohľade na Čínu. Táto krajina totiž dodáva o sebe navonok nedostatok dát, na čo si sťažuje väčšina analytikov. Je evidentné, že oficiálne čísla HDP neumožňujú analýzu toho, ako sa najväčšia ekonomika sveta mení v čase. Ako raz poznamenal čínsky premiér Li Keqiang: „Údaje o HDP sú len zbežnou informáciou“ (čítaj približné).

Navyše vývoj HDP, ktorý hovorí o národnom bohatstve, nie je sám o sebe schopný reflektovať premenu krajiny smerom od kvantity ku kvalite, ktorá má byť navyše založená na technologických inováciách a ekologických riešeniach. Neznamená to však, že nie je možné zhodnotiť reálny stav čínskej ekonomiky.  Podľa nášho názoru môžeme k získaniu relevantného obrazu o Číne použiť týchto päť ukazovateľov:

Vývoj dovozu a vývozu Číny od roku 2006:

Medzinárodný obchod Číny je možné jednoducho porovnať so štatistikami, ktoré publikujú ostatné ekonomiky. Niektoré skreslenia síce môže vyplývať z rozdieloch v metodológii, no hlavné trendy sa tu zmanipulovať nedajú.

Čínsky zahraničný obchod je do veľkej miery ovplyvnený vývojom svetovej ekonomiky. Napríklad minuloročné spomalenie vo vývoze reflektovalo nižší ekonomický rast na rozvojových trhoch v Ázii, a rovnako tak ekonomickým oslabenie v eurozóne a USA. Tento rok môžeme naopak vidieť oživenie vývozu, ktoré je spojené s vyšším globálnym rastom, najmä na kľúčovom trhu Európy.

Na druhej strane od polovice minulého roku vidíme aj boom v čínskom dovoze, ktorý spôsobuje nárast domáceho dopytu. Krajina si totiž začala navyšovať strategické rezervy surovín, najmä ropy.

Pohľad na štruktúru dovozu nám môže naznačiť aj to, ako sa Čína snaží vysporiadať s ekológiou. Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank, podotýka, že dovoz železnej rudy v septembri tohto roku po prvý krá prekonal hranicu sto miliónov ton. Ide o dôsledok snahy Pekingu zvýšiť import rudy vyššej kvality, ktorá by mala nahradiť lokálnych, menej kvalitných, producentov.

Objem nákladnej železničnej dopravy od roku 2007:

Vyššie spomenutý rast dovozu je spojený aj s väčším objemom železničnej prepravy. V septembri tohto roku sa tento údaj medziročne zvýšil o 14,6 percenta a dosiahol takmer najvyššiu hodnotu od finančnej krízy.

Ako konštatuje materiál sanfranciskej pobočky americkej centrálnej banky Fedy – „Prekrúca Čína svoje štatistiky? medzi rokmi 2008 a 2014 bol objem nákladnej železničnej dopravy spomedzi čiastkových údajov hovoriacich o čínskom importe tým najspoľahlivejším indikátorom.

Ďalšie ukazovatele, napríklad HSBC China Manufacturing PMI, vykresľujú krajinu ako stabilnú ekonomiku, no pri pohľade na aktuálne údaje vidíme, že pozitívne momentum sa v prvom polroku tohto roka vytráca. Na základe ďalších ukazovateľov navyše očakávame, že čísla sa budú v nasledujúcom roku ešte viac zhoršovať.

Úverový impulz Číny:

Náš interný údaj, ktorý zostavujeme v Saxo Bank, hovorí o tom, ako sa mení dostupnosť úverov v súkromnom sektore Číny. Pre ekonomiku závislú na úveroch je prístup k pôžičkám veľmi dôležitý. Z našich kalkulácií vyplýva, že úverový impulz v krajine v druhom štvrťroku tohto roka medziročne klesol o najmenej 25 percent a dosiahol pokrízové minimum.

Z našich pozorovaní ďalej vyplýva, že dostupnosť úverov sa na výkone ekonomiky prejaví s časovým oneskorením o deväť až 12 mesiacov. Znamená to, že zhruba v polovici budúceho roku, zažije Čína s vysokou pravdepodobnosťou ekonomické spomalenie. Prvé signály vlastne vidíme už teraz.

Index Li Keqiang od roku 2013:

Tento index zostavuje britský týždenník The Economist. Zohľadňuje ukazovatele ako objem nákladnej dopravy, spotrebu elektrickej energie a úvery poskytnuté bankami. Váhy jednotlivých ukazovateľov sú stanovené nasledovne: spotreba elektrickej energie – 0,4, úvery v lokálnej mene – 0,35, objem nákladnej dopravy – 0,25. Index je všeobecne považovaný za dobrý indikátor rastu priemyslu. Jeho hodnota od júla tohto roku klesá.

Výroba elektrickej energie od roku 2008:

Na základe predchádzajúcich údajov teda vidíme náznaky spomalenia. Čo však vzbudzuje najväčšie obavy, sú dáta o výroby elektrickej energie. Zohľadňujú tak konečnú spotrebu, ako aj spotrebu počas výroby a straty v sieti. Údaje zbiera Národný štatistický úrad z jednotlivých provincií. Spotreba elektrickej energie doteraz vždy spoľahlivo naznačovala budúci ekonomický vývoj krajiny. Dáta sú relatívne spoľahlivé a v priebehu posledných rokov sa metodika ich zberu takmer nemenila.

Na národnej úrovni je výroba elektriny relatívne stabilná – medziročný rast o 6,2 percenta v septembri. Zatiaľ teda pozitívne. No niektoré čínske priemyselné provincie za posledné mesiace už reportujú pokles. Napríklad v provincii Jiangsu, ktorá produkuje najvyššie HDP na obyvateľa zo všetkých čínskych provincií, pokles dosiahol obrovského 22,5 percenta. V provincii Shandong, v ktorej sídlia potravinárske podniky, klesla výroba elektriny o 17,8 percenta. Toto spomalenie je veľmi znepokojujúce. Naznačuje vysoké riziko budúceho ekonomického spomalenia.

Čo by mal investor zvažujúci investície v Číne brať do úvahy?

  • Oficiálne čísla nie je možné považovať za dostatočne presné a spoľahlivé pre zobrazenie aktuálneho stavu a zdravia čínskej ekonomiky. Ako viac krát potvrdila aj vláda v Pekingu, ide len o približné dáta, ktoré nedokážu zmerať posun krajiny od kvantitatívnej ku kvalitatívnej ekonomike.
  • Kľúčovým indikátorom, ktorý relatívne presne koreluje s ekonomickým rastom, je spotreba elektrickej energie. Nie je predmetom vládnych manipulácií. Pokles v produkcii energie, spolu so znížením v dostupnosti úverov potvrdzuje riziko spomalenia čínskej ekonomiky v nasledujúcich mesiacoch.
  • Ekonomické spomalenie ešte nie je zahrnuté v súčasných trhový cenách. Bude mať pritom podstatný dopad na svetovú ekonomiku. Čína totiž podľa Medzinárodného menového fondu tvorí jednu tretinu globálneho ekonomického rastu.

Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *