Sobota 24. augusta. Meniny má Bartolomej

Nezabudnite si uplatniť daňovú úľavu za 3. pilier

Penzia 15.03.2019 | 12:35 0 Komentárov

Tretí pilier ponúka možnosť odpočítať si príspevky, ktoré ste do neho vložili. Nezabudnite to vyznačiť v daňovom priznaní alebo požiadať vášho zamestnávateľa.

Ak si na dôchodok sporíte v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti (DDS), máte možnosť ušetriť na daniach. Podmienkou však je uviesť do v daňovom priznaní.

Z daní sa dajú odpočítať vklady do výšky 180 eur ročne. Úspora tak môže dosiahnuť až 34,20 eur každý rok. „Daňová úspora je jedným z motivátorov, pre ktorý ľudia vyhľadávajú III. pilier. Ďalším lákadlom je samotné zhodnocovanie investícií a príspevky firiem, ktoré prispievajú svojim zamestnancom na budúci dôchodok,“ hovorí Martin Višňovský, člen predstavenstva NN Tatry – Sympatia a prezident Asociácie doplnkových dôchodcovských spoločností.

V praxi to znamená, že ak si do III. piliera posielate aspoň 15 eur mesačne, môžete si znížiť daňový základ o spomínaných 180 eur. Ak máte zmluvu uzatvorenú po roku 2014, stačí o to požiadať zamestnávateľa. Ak máte staršiu zmluvu, viete si daňovú úľavu zaistiť dodatkovaním vašej účastníckej zmluvy.

Ak ste zamestnancom a zamestnávateľ vám zráža príspevok z čistej mzdy, do úhrnu zaplatených príspevkov sa zahrnie aj suma zrazená zo mzdy za december minulého roku vyplatená do konca januára. Potvrdenie vystavené DDS obsahuje príspevky daňovníka zaplatené v zdaňovacom období, t. j. do 31. 12. 2018 a zamestnanec ho v tomto prípade nemusí priložiť k žiadosti o ročné zúčtovanie (t. j. dokladá ho len v prípade osobného platenia príspevkov – mimo zamestnávateľa),“ uvádza Mgr. Ivana Skokanová, hovorkyňa Finančného riaditeľstva SR.

Nezdaniteľné časti základu dane za rok 2018 si môžu uplatniť  daňovníci, ktorí majú aktívne príjmy  t.j.:

  • príjmy zo závislej činnosti (zo zamestnania)
  • príjmy z podnikania (napr. zo živnosti)
  • príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti (napr. z vytvorenia diela)*

*zdroj: Finančné riaditeľstvo SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *