Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Nezamestnanosť ďalej klesá, jej zníženie podporuje rast ekonomiky

Makroekonomika 20.06.2012 | 15:04 0 Komentárov

Ekonomické oživenie, ktoré prišlo so začiatkom tohto roka podporuje znižovanie nezamestnanosti. Tá sa pohybovala v máji tohto roku na úrovni 13,19 %. Po kulminácii, ktorá prišla vo februári tohto roka tak nezamestnanosť opätovne klesá, a to je všeobecne dobrá správa.

Ako informuje analytik Home Credit Michal Kozub, začiatok tohto roka vyzeral veľmi negatívne, keď sa nezamestnanosť šplhala na svoje maximum 13,76 % vo februári, ale v posledných mesiacoch sa trend obrátil a nezamestnanosť opäť klesá. Napriek tomu, situácia nie je ružová. V medziročnom porovnaní je stále nezamestnanosť vyššia o 0,35 percentuálnych bodov, v aboslutných číslach to znamená o 12 tisíc ľudí viac.

Hoci sa nezamestnanosť hýbe smerom dole, medzi nezamestnanými je výrazne veľká skupina mladých ľudí vo veku do 25 rokov bez práce. Tí tvoria viac ako pätinu nezamestnaných. Hrozí u nich, že nezískajú pracovné návyky, ale naopak zvyknú si na život zo štátnych dávok. Druhou výraznou rizikovou skupinou sú ľudia nad 50 rokov, ktorí si tiež hľadajú prácu len ťažko. U nich je riziko hlavne v dlhodobej nezamestnanosti a pri niektorých profesiách existuje obava, že si už nové zamestnanie nenájdu nikdy. Slovenský pracovný trh zatiaľ neoceňuje dlhodobé pracovné skúsenosti a znalosti zrelých ľudí.

Zdroj: Michal Kozub, analytik Home Credit a.s. na základe údajov ÚPSVaR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *