Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Nezamestnanosť na Slovensku ďalej klesá

Makroekonomika 27.06.2016 | 10:01 0 Komentárov

Rastúca ekonomika má naďalej pozitívny vplyv na trh práce. V metodike Ústredia práce, sociálnych veci a rodiny (disponibilná) sa nezamestnanosť v máji znížila o 0,19 pb. na 9,45%, a to aj napriek tradičnej registrácií prvej časti absolventov vysokých škôl (cca 3 tis., t.j. zvýšenie nezamestnanosti o 0,11 pb.).

Absolventi vysokých škôl sa zvyčajne registrujú na prelome mája a júna, pričom ich rozloženie medzi tieto dva mesiace sa podľa termínov štátnic z roka na rok mení. Na základe májových registrácií usudzujeme, že tento rok by sa mali medzi máj a jún rozložiť pomerne rovnomerne. Po zohľadnení tradičnej sezóny sa miera nezamestnanosti v máji znížila o 0,14 pb. na 9,64% (prepočet UniCredit Bank). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bola nezamestnanosť nižšia o 2,03 p.b., t.j. o takmer ako 53 tis. nezamestnaných.   

Aj máj potvrdil trendy z minulých mesiacov. Počet umiestnených nezamestnaných na trhu práce sa po zohľadnení tradičnej sezóny stabilizoval na úrovni tesne pod 17 tis. mesačne. Zaostáva tak za úrovňami z prelomu rokov, kedy sa na trhu práce darilo umiestniť o približne 2 tisíc nezamestnaných mesačne viac. Miera absorpcie nezamestnaných trhom práce sa tak vrátila naspäť na úrovne, ktoré dosahovala v prvej polovici minulého roka. Zdá sa však, že spomalenie v tejto oblasti nejde ani tak na úkor pomalšieho rastu ekonomiky ako skôr na úkor nedostatku vhodných nezamestnaných na úradoch práce, ktorí by zodpovedali požiadavkám a potrebám domácich zamestnávateľov.  

Počet voľných pracovných miest nahlásených na úradoch práce ostával aj v máji vysoko nadpriemerný, keď dosiahol nové maximum blízko 42 tisíc. Medziročne sa zvýšil viac ako dvojnásobne (o 23,5 tis.). Voľné pracovné miesta pritom pribúdajú najmä vo výrobe a vyžadujú zvyčajne stredné odborné vzdelanie. Jedinou oblasťou, kde sa v porovnaní s májom minulého roka počet voľných pracovných pozícií nezvýšil sú administratívni pracovníci. Počet voľných pracovných pozícií sa pritom zvyšuje vo všetkých krajoch Slovenska, pričom len v 5 okresoch Slovenska sa ich počet medziročne znížil – Kysucké Nové Mesto, Medzilaborce, Tvrdošín a Detva.

Po zohľadnení tradičnej sezóny v máji nezamestnanosť klesala vo všetkých krajoch, najrýchlejšie v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji, najpomalšie v Bratislavskom. Z hľadiska okresov sa nezamestnanosť v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom (po zohľadnení sezóny) zvýšila v 14 zo 79 okresov – najvýraznejšie v okresoch Medzilaborce, Revúca a Brezno. V ostatných okresoch (65) nezamestnanosť klesala, najvýraznejšie v okresoch Krupina, Komárno a Veľký Krtíš. 6 okresov Slovenska (Levice, Krupina, Lučenec, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom a Trebišov) v máji vykázalo najnižšiu nezamestnanosť minimálne od roku 1998.

Nezamestnanosť vyššiu ako 15% vykázalo len 16 zo 79 okresov Slovenska, z nich nad 20% už len 4 okresy – Rimavská Sobota (25,9%), Revúca (22,5%), Kežmarok (21,4%), Rožňava (20,0%). Najnižšiu nezamestnanosť nájdeme stále v okolí hlavného mesta – okresy Bratislavy (od 4,1% do 4,9%), Galanta (3,8%), Trnava (4,6%), Pezinok (5,0%) a Senec (5,1%), ktorým konkurujú niektoré okresy na Považí – Piešťany (4,5%), Púchov (4,8%), Hlohovec (5,2%), Trenčín (5,3%), ale aj Myjava (5,0%) a Skalica (5,1%).

Nezamestnanosť pod 10% vykázali v máji už takmer dve tretiny okresov Slovenska – až 50 zo 79 okresov Slovenska, pod 7% už nezamestnanosť klesala v 27 okresoch Slovenska.

VÝHĽAD

Rastúca ekonomika by mala byť schopná generovať nové pracovné miesta aj v nasledujúcich mesiacoch. Poklesu nezamestnanosti budú pomáhať aj znova štartujúce sezónne práce. Na druhej strane, v  júni bude ešte pokračovať registrácia absolventov vysokých škôl, čo by malo pokles nezamestnanosti dočasne spomaliť.  Vo väčšine regiónov Slovenska v súčasnosti nebráni výraznejšiemu poklesu nezamestnanosti nedostatok pracovných miest, ale nevhodná štruktúra uchádzačov o prácu.

Nedostatok vhodnej pracovnej sily tak zvyšuje tlaky na rast miezd v ekonomike, či zrýchľuje dovoz pracovnej sily zo zahraničia (hoci počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa pohybuje stále len okolo 1% pracovníkov a ani zďaleka nedosahuje počet Slovákov pracujúcich v zahraničí).

Ľubomír Koršňák – analytik UniCredit Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *