Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Nezamestnanosť nepatrne klesla

Makroekonomika 20.03.2013 | 14:46 0 Komentárov

Nezamestnanosť na Slovensku vo februári mierne klesla. Dostala sa na hodnotu 14,71%, čo je nepatrne menej, ako bolo v januári. Tak malú zmenu však bežný človek rozhodne nepozná – poznamenáva analytik Home Credit Michal Kozub. 

Ako ďalej informuje, celkovo je situáciu na trhu práce možné brať ako stabilnú, nie však dobrú. Celkovo sa počet ľudí bez práce pohybuje pod hranicou 440-tisíc ľudí, disponibilných je tesne pod hranicou 400-tisíc ľudí. Historicky takto vysoká nezamestnanosť presahujúca štrnásť percent bola naposledy v roku 2004, keď dosahovala až 16%. To, že sa nezamestnanosť ďalej nezvyšovala, aj keď stále nie je sezóna brigád a dočasných prác, ukazuje, že v jarných mesiacoch by sa trend mohol otočiť a nezamestnanosť opäť pôjde smerom dole. Ako rýchlo a ako dlho ale bude záležať na výkone ekonomiky. Ak sa bude ekonomike dariť ďalej a nepadne do recesie, tak sa v lete opäť dočkáme poklesu k 13%.

Treba brať do úvahy, že ide o celoslovenský priemer. Stále sú výrazné rozdiely medzi jednotlivými krajmi a okresmi. Kým Bratislava je v tomto ohľade bez problémov, a bez práce je v celom Bratislavskom kraji len 6% ľudí, tak druhá strana republiky je na tom výrazne horšie. Prešovský kraj sa trápi s viac ako dvadsaťpercentnou nezamestnanosťou, len trochu lepšie je na tom Košický kraj. Zlá dopravná infraštruktúra, nedostatok veľkých investorov, veľký počet ľudí dlhodobo bez práce – to sú faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú tamojší trh práce. A dávajú jasne najavo, že ani v najbližšej dobe sa situácia nemôže výrazne zmeniť. Zmena k lepšiemu je otázkou niekoľkých rokov.

Zlá situácia ale nie je len otázkou Slovenska. Susedné Česko sa trápi, na svoje pomery, s veľmi vysokou nezamestnanosťou, ktorá je umocnená krízou českej ekonomiky. Nezamestnanosť je podľa českej metodiky merania asi 8,1%, čo je rovnako ako na slovenskú dlhodobo veľmi zlý výsledok. Obe hodnoty sa ale nedajú tak ľahko porovnávať, pretože takzvaná prirodzená miera nezamestnanosti je v Česku výrazne nižšia, a preto aj v čase najväčšieho rastu ekonomiky bola nezamestnanosť v celej ČR len 4%, zatiaľ čo na Slovensku tesne nad 7%.

Zdroj: Michal Kozub – analytik Home Credit na základe údajov ÚPSVaR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *