Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Nezamestnanosť rastie, sezóna sa skončila

Makroekonomika 20.11.2012 | 13:02 0 Komentárov

Po očakávanom raste nezamestnanosti prišiel ďalší, úplne rovnaký – o štvrť percentuálneho bodu. Aktuálna nezamestnanosť dosahuje 13,69%. Sezóna poľnohospodárskych a lesných prác sa skončila a tak nezamestnanosť pozvoľna rastie nahor. Bez práce je opäť viac ako 410 tisíc ľudí. Tento mesiac sa opäť nahlásilo na úrady práce výrazne viac ľudí, než odhlásilo. 

Ako informuje analytik Home Credit Michal Kozub, po zvyšok roka už nie je očakávaný žiadny pozitívny impulz na trhu práce. Pre zimné obdobie je charakteristický vyšší počet ľudí bez práce ako v lete, a tak uvidíme opäť nezamestnanosť rásť smerom ku 14%.

Tohto mesačný rast však nie je spôsobený len samotnou sezónou. Hoci ekonomika rastie, jej výkony sa mierne spomaľujú. Stavebníctvo je celý tento rok v červených číslach a sa do rastu už tento rok rozhodne nedostane, a to znamená jediné. Nie je potrebné mať toľkých zamestnancov na stavbách. Situáciu čiastočne zachraňuje priemysel, ktorý rastie výrazným tempom. Tu je ale rast spôsobený automobilovým priemyslom, ktorý je koncentrovaný len na západe Slovenska. Naopak, východ krajiny trpí vysokou nezamestnanosťou v takmer všetkých okresoch.

Zdroj: Michal Kozub, analytik Home Credit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *