Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Nezamestnanosť rastie, vrchol však príde až v januári

Makroekonomika 20.12.2012 | 15:44 0 Komentárov

Zlé správy pred Vianocami prišli z trhu práce. Nezamestnanosť v novembri vzrástla na 13,94 %, zatiaľ čo v predchádzajúcich mesiacoch bola 13,69 %. Aj keď v tejto dobe každoročne zaznamenávame nárast ľudí bez práce, tak ide o výrazne vyššiu hodnotu ako bola v minulom roku. V novembri 2011 bola totiž nezamestnanosť „len“ 13,33 %.

Ako ďalej informuje analytik Home Credit Michal Kozub, nezamestnanosť tradične rastie s koncom roka a vrcholí v januári, kedy objem stavebných prác klesá na minimum, rovnako ako v poľnohospodárstve. Navyše, po Vianociach už nie je potrebné toľko brigádnikov na výpomoc pri doručovaní zásielok, ich balenie alebo v obchodoch, a preto novembrová nezamestnanosť rozhodne ešte nie je vrchol. 

K nárastu nezamestnanosti prišlo vo väčšine okresov na Slovensku. Najväčší nárast zaznamenali okresy Levoča, Námestovo a Brezno. Výnimkou boli len poklesy a pokiaľ sa už situácia zlepšila, tak len v niekoľkých desatinách percentuálneho bodu. Je to napríklad Galanta, kde nezamestnanosť klesla z 6,51 % na 6,37 %. V ďalších mesiacoch bude trend veľmi podobný a okresov s poklesom nezamestnanosti bude minimum. 

Dlhodobo najviac uchádzačov o zamestnanie je s učňovským vzdelaním bez maturity. Tí tvoria zhruba tretinu všetkých uchádzačov. Relatívne veľkú skupinu však tvoria aj uchádzači, ktorí majú vysokoškolské alebo vyššie odborné vzdelanie. Tých je medzi uchádzačmi o prácu takmer desatina. Pritom samotní uchádzači, ale aj štát investovali mnoho finančných prostriedkov do vzdelania týchto ľudí s očakávaním, že sa táto investícia zúročí v ich príjmoch, a tým odvádzaných daniach, aj pridanej hodnote pre celú ekonomiku.

Zdroj: Michal Kozub, analytik Home Credit.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *