Pondelok 25. septembra. Meniny má Vladislav

Nezamestnanosť sa blíži historickému rekordu z roku 2008

Nezamestnanosť klesla v apríli na 7,74 percenta. Blíži sa tak k rekordne najnižšej hodnote z augusta 2008, keď predstavovala 7,36 percenta.

„Ak toto číslo podlezieme, budeme na historických hodnotách. Očakávam, že sa nám to podarí už čoskoro, pretože trend je veľmi pozitívny,“ uviedol podľa TASR premiér Robert Fico.

V porovnaní s marcom klesla nezamestnanosť z úrovne 8,04 percenta. Medziročne sa znížila o 1,90 percentuálneho bodu.  Stav disponibilných uchádzačov o zamestnanie tak dosiahol vo štvrtom mesiaci tohto roka 211 tisíc osôb. Medziročne sa ich počet znížil o 51 tisíc. K poklesu miery nezamestnanosti došlo vo všetkých krajoch, najvýraznejšie však v Nitrianskom kraji.

Miera evidovanej nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie dosiahla v apríli 9,13 percenta, čo je medziročne menej o 2,27 percentuálneho bodu.

Ku koncu apríla pracovalo na Slovensku 26 tisíc ľudí z krajín EÚ, dominujú najmä Rumuni. Občanov z ďalších krajín s tzv. informačnou kartou bolo 9203. Prevládajú medzi nimi tzv. zahraniční Slováci zo Srbska. Treťou kategóriou sú občania z tretích krajín, ktorí dostali povolenie. Tých bolo 4830. Ku koncu marca tohto roka bolo na úradoch práce voľných 50 tisíc pracovných miest.

„Naším strategickým cieľom je čo najrýchlejšie dosiahnuť mieru evidovanej nezamestnanosti, ktorá bude začínať číslom šesť,“ povedal premiér s tým, že pomôcť by tomu mali sezónne práce, prílev nových investícií či ekonomický rast. “Myslím si, že dosiahneme v roku 2017 historicky najnižšiu nezamestnanosť v našich moderných dejinách,“ uviedol Fico.

Problémom však teraz naopak je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. „Mnohí ľudia neprejavujú záujem ísť do práce. Dnes nehovoríme, čo budeme robiť s nezamestnanosťou, máme problém, ako zabezpečiť dostatok kvalifikovanej pracovnej sily,“ skonštatoval premiér.

Vláda sa tak snaží využiť príležitosť a zafixovať niektoré nadštandardné zamestnanecké podmienky zákonom. Ide napríklad o povinné 13. platy, ktoré by síce dnes firmy mohli zvládnuť v čase krízy však budú pôsobiť ako železná guľa ťahajúca trh práce ku dnu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *