Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Nezamestnanosť v decembri naznačila stagnáciu

V decembri zaznamenal Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nárast nezamestnanosti z pôvodných 12,4 na 12,7%. Nárast je však daný sezónou, keďže v posledných mesiacoch roka pribúda nezamestnaných najmä v sezónnom stavebníctve.

Tento fakt potvrdzuje 50% nárast nových nezamestnaných stavbárov v decembri. Kým v minulom roku pribudlo na Úrad práce v decembri približne 2000 stavbárov bez práce, v tomto roku je to o tisícku viac. Nádejou pre časť stavbárov by mohli byť najmä štartujúce PPP projekty. Sezónne očistená nezamestnanosť bola v decembri nezmenená na úrovni 12,9%.

Výhľad   – december bol optimistickejší ako sme čakali

V najbližšom období stále očakávame, že bude nezamestnanosť aj naďalej miernym tempom narastať, najmä prítokom prepustených v dokončených projektoch stavebníctva a zároveň zamestnanci, ktorí sa vrátia zo špekulatívnych PN. Nezamestnanosť všeobecne reaguje v ekonomike s omeškaním a tak sa prípadný obrat očakáva niekedy v polovici tohto roka. Malou nádejou decembrových čísel je, že  stabilizácia  nezamestnanosti by mohla prísť o niekoľko mesiacov  skôr. Posledné čísla nášho najväčšieho obchodného partnera zatiaľ nedávajú však veľkú šancu pre razantný pokles nezamestnanosti u nás v najbližšom roku.

Zdroj: Dávid Dereník, UniCredit Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *