Utorok 23. októbra. Meniny má Alojzia

UCB: Nezamestnanosť v kríze pravdepodobne zhoršilo aj prijatie eura

Po miernom poklese nezamestnanosti z úvodu roka (podľa ÚPSVaR) sa posledné mesiace stretávame s jej stagnáciou a miernym rastom. Problémom Slovenska je v súčasnosti nielen neklesajúca nezamestnanosť, ale najmä jej výška.

Nešťastná druhá priečka (14,6% podľa OECD, august 2010), po Španielsku (20,5%) v miere nezamestnanosti v krajinách OECD vypovedá o nelichotivom stave na slovenskom trhu práce.

 V Grafe týždňa sme sa rozhodli skúmať vývoj medzimesačných zmien miery nezamestnanosti počas krízy a porovnať ju s vývojom v susedných krajinách V4 a EÚ. Medzimesačný prírastok miery nezamestnanosti v krajinách EÚ ako aj u našich susedov nepresiahol v kríze 0,4 percentuálneho bodu. Miera nezamestnanosti na Slovensku v najhoršom období rástla medzimesačne až o 0,6 p.b.. Kombinácia krízy a prijatia eura spolu s vysokou otvorenosťou ekonomiky sa javia ako podstatné faktory výraznejšieho nárastu miery nezamestnanosti v porovnaní s okolitými krajinami a priemerom EÚ.

Oslabenie okolitých mien zvýšilo náklady práce a ostatných domácich vstupov v prepočte na euro a tým zhoršilo konkurencieschopnosť slovenských výrobcov v porovnaní s výrobcami z ostatných krajín V4. Naznačuje to aj najväčší prepad slovenského priemyslu spomedzi krajín V4 v krízovom období. Relatívne zdraženie domácich vstupov tak prinútilo mnoho „pásových“ firiem, preniesť svoju výrobu do lacnejších krajín na východ ako je Rumunsko či Srbsko. Šlo najmä o poddodávateľov v automobilovom priemysle (napr. výroba káblových zväzkov) a textilných výrobcov. Zníženie transakčných nákladov a jednoduchšie plánovanie na podnikovej úrovni vďaka prijatiu spoločnej európskej meny však môžu v budúcnosti prilákať na Slovensko nových investorov.

Zdroj: UniCredit Bank – Dávid Dereník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *