Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Nezamestnanosť v našich okresoch sa pohybuje od 3,8 do 25,6 %

25.07.2016 | 17:57 0 Komentárov

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v júni nezmenila a zostala na rovnakej úrovni ako v máji, teda na úrovni 9,45 %. Takejto miere nezamestnanosti zodpovedalo 256 615 disponibilných uchádzačov o prácu. Miera celkovej nezamestnanosti, počítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie, sa stále drží na dvojciferných hodnotách a v júni dosiahla 11,02 %, čomu zodpovedá 299 427 uchádzačov. 

Údaje uplynulý týždeň zverejnilo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny [UPSVAR].

Napriek tomu, že júnová nezamestnanosť podľa najaktuálnejších údajov neklesla, stále sa nachádza na najnižšej úrovni od januára 2009, kedy príchod hospodárskej krízy ukázal stopku priaznivému vývoju našej ekonomiky a trhu práce. Za zmienku určite stojí pohľad na úroveň nezamestnanosti v jednotlivých našich okresoch, ktorý odzrkadľuje regionálne rozdiely typické pre našu krajinu. Najnižšia miera nezamestnanosti bola v júni zaznamenaná v Galante, a to 3,8 percenta. Nasledujú Piešťany s miernou nezamestnanosti na úrovni 4,2 percenta a až tretie miesto obsadil bratislavský okres, konkrétne okres Bratislava V s mierou nezamestnanosti 4,2 percenta. 

Celkovo bola nezamestnanosť nižšia ako päť percent v ôsmych našich okresoch. Okrem troch spomínaných to boli ešte okresy Bratislava I., Trnava, Púchov, Hlohovec a Myjava. Okresy s najvyššou nezamestnanosťou nájdeme v Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Nechválne prvenstvo patrí dlhodobo Rimavskej Sobote s nezamestnanosťou vo výške 25,6 percenta. Nasledovali okresy Revúca [21,5 %] a Kežmarok [21,2 %]. Z pohľadu krajov samozrejme platí, že najmenej ľudí bez práce je v Bratislavskom kraji [4,9 %] a najviac v Prešovskom kraji [14,5 %].

Problémom na Slovensku je predovšetkým dlhodobá miera nezamestnanosti trvajúca dlhšie ako 12 mesiacov. Z celkového počtu uchádzačov o prácu bolo v júni až takmer 152 tis. uchádzačov, teda viac než polovica, evidovaných na úrade práce dlhšie ako jeden rok.

miera-nezamestnanosti-poklesZdroj: Poštová banka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *