Pondelok 23. novembra. Meniny má Klement

Nezamestnanosť v septembri prekvapivo klesla

Makroekonomika 20.10.2020 | 08:52 0 Komentárov

Mesačná miera nezamestnanosti meraná úradmi práce sa v septembri prekvapivo znížila o 0,17 percentuálneho bodu na 7,43 percenta.

K poklesu došlo aj napriek prílevu absolventov zo škôr. Po auguste to predstavuje druhý pokles nezamestnanosti od februára tohto roka.

Trh práce sa v septembri vyvíjal nečakane dobre – s poklesom nezamestnanosti aj keď miernym sme nepočítali, ale očakávali sme skôr ďalší mierny rast vzhľadom na prítok absolventov na trh práce. Počet nových nezamestnaných (teda prítok uchádzačov o zamestnanie) bol síce vyšší ako v auguste, ale zároveň ho prevýšil počet ľudí, ktorí si našli zamestnanie, čo vyústilo do poklesu miery nezamestnanosti.

Čistý mesačný odliv disponibilných nezamestnaných dosiahol minulý mesiac 4,7 tisíc. Celková miera nezamestnanosti, nielen disponibilná, sa mierne znížila na 8,18 %.

Priaznivý je tiež nárast počtu voľných pracovných miest – v septembri bolo skoro 76,7 tisíc neobsadených pracovných pozícií, čo je o 4,5 tisíc viac ako v auguste. Posledné dva mesiace teda naznačujú mierne oživenie dopytu po práci.

Od konca marca pribudlo približne 60,7 tisíc disponibilných uchádzačov o zamestnanie, čo odráža dopad pandémieO prácu prišli ľudia hlavne v priemysle, službách a obchode. Dopad vidieť v oblastiach silne zasiahnutých reštrikciami a slabším dopytom kvôli pandémii a tiež často v takých pracovných pozíciách, pri ktorých práca z domu nie je možná.

V nadchádzajúcich mesiacoch sa vzhľadom na zhoršenie epidemiologickej situácie a s tým spojenými opatreniami ako aj nárastom neistoty dá očakávať mierny nárast miery nezamestnanosti.

Negatívny vplyv na trh práce zmierňujú štátne opatrenia na ochranu pracovných miest, ďalší vývoj však bude závisieť od miery ich využitia. Zároveň bude dôležité sledovať, ako sa bude vyvíjať situácia u zamestnávateľov po skončení poberania štátnej pomoci kvôli koronakríze.

Celkovo v tomto roku očakávame vyššiu mieru nezamestnanosti ako pred pandémiou, vyplývajúcu zo zhoršenej ekonomickej situácie na Slovensku aj v EÚ.  Veľa bude závisieť od ekonomického oživenia u nás a v Európe a tiež od toho, nakoľko bola strata pracovných miest dočasná a bude môcť byť relatívne rýchlo znovu obnovená. Miera neistoty je totiž stále zvýšená vzhľadom na rozmáhajúcu sa druhú vlnu infekcií a s tým spojené obmedzenia.

Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial