Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Nezamestnanosť v USA klesá na 2.5 ročné minimum

Akciové indexy v Európe a Futures na indexy v USA expandujú po schválení plánu na poskytnutie pôžičky od ECB a po výrazne lepších ako očakávaných dátach z pracovného trhu v USA.

Akciové trhy vítajú jednu pozitívnu správu za druhou. Z Európy prišiel impulz v podobe správy o tom, že Európska centrálna banka prostredníctvom MMF poskytne krajinám EU pôžičky v celkovom objeme 200 mld. EUR. Prospelo to európskym akciám, ktoré práve prežívajú svoj najlepší týždeň od roku 2008, keď paneurópsky index EuroStoxx 600 cca. 45 minút pred americkou seansou rozširuje tohto týždňové zisky na +8.6 %. Zvyšok európskych indexov sa dnešným ziskom taktiež nevyhne, správy otvárajú priestor na rast indexu DAX  až k 200-dňovému kĺzavému priemeru na úrovni 6547 bodov.

Euro si voči doláru pridáva +0.30 % na úroveň 1.3501 EUR/USD a zmierňuje tak vývoj, keďže údaje zo zámorského trhu práce otvorili priestor pre mierny rast hodnoty dolára. USA, ale aj celý svet šokovala miera nezamestnanosti v novembri, ktorá klesla na 8.6 %, pričom analytici očakávali nezmenenú úroveň 9.0 % zo septembra. Pod očakávaniami dopadol aj údaj o vývoji počtu výplatných pások mimo poľnohospodárstva v USA, ktorý v novembri vzrástol o 120 tis., pričom analytici očakávali výraznejší rast ukazovateľa o 125 tis. Predchádzajúci údaj bol revidovaný smerom hore z 80 tis. na 100 tis. žiadostí. Futures na americké akciové indexy po prekvapivo pozitívnych údajoch z amerického trhu práce tak indikujú vyše jednopercentný rast. Dow Jones Futures +1.183 %, S&P 500 Futures +1.198 % a Nasdaq Futures +1.202 (údaje o 14:35).

Zdroj: Zoltán Csiba, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *