Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Nie je pravda, že by Sociálna poisťovňa mala vziať invalidom dôchodky

DanePoistenie 19.01.2017 | 08:41 4 komentáre

Sociálna poisťovňa sa dôrazne dištancuje od titulkov a článkov denníka SME a Plus 1 deň z dnešného dňa, ktorými doslova strašia verejnosť. Nie je pravda, že – ako píšu – „štát vezme“ invalidom dôchodok, resp. že Sociálna poisťovňa bude prehodnocovať ich zdravotný stav tak, aby sa im znížila percentuálna miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť (% invalidity).

Ide o nezodpovednú bulvarizáciu a politizovanie vysoko odbornej oblasti, v ktorej sa svojimi budúcimi návrhmi Sociálna poisťovňa naopak snaží výjsť v ústrety žiadateľom o invalidný dôchodok.

Názov článku SME z 18. januára 2017 „Invalidom možno vezmú dôchodok“ a jeho úvodná veta „Ľuďom, ktorí poberajú invalidný dôchodok a ich zdravotný stav sa nijako nezmenil, sa už v budúcom roku môže stať, že prídu o penziu“, sú zavádzajúce a u čitateľa vzbudzujú dojem, že novelou Prílohy č. 4 k zákonu o sociálnom poistení sa budú hromadne oduznávať invalidity (invalidné dôchodky), a to dokonca spätne pri kontrolných lekárskych prehliadkach aj tie, ktoré sú už priznané.

Nie je to pravda, čo jasne odznelo tak na stretnutí zástupcov Sociálnej poisťovne s médiami, ako aj v písomnej odpovedi redaktorke SME o účinnosti pripravovaných zmien. Podobne zavádzajúci je aj titulok denníka Plus 1 deň „Invalidom siahne štát na peniaze! Ste medzi nimi aj vy?“

Pripravovaná novela Prílohy č. 4 k zákonu o sociálnom poistení, ktorá stanovuje jednotlivé diagnózy a ich percentuálne ohodnotenie pri posudzovaní invalidity, je skôr zameraná v prospech klienta. Čo vyvoláva potrebu novelizácie uvedenej prílohy? Príloha je v praxi už 13 rokov bez akejkoľvek zmeny, čo kritizujú najmä poistenci, a je potrebné ju zosúladiť tak s najnovšími medicínskymi poznatkami, ako aj s poznatkami z praxe. Momentálne sa ňou zaoberá pracovná skupina expertov a obsahuje predovšetkým prehodnotenie niektorých diagnóz, ktoré majú zvýšiť možnosť priznania vyššieho % invalidity a tiež zjednoznačniť výkon posudzovania lekárom.

Samozrejme, novela Prílohy č. 4 má obsahovať aj niekoľko diagnóz, ktoré nebudú podmieňovať invaliditu a ktoré podľa najnovších poznatkov medicíny neovplyvňujú významne mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

4 odpovede na “Nie je pravda, že by Sociálna poisťovňa mala vziať invalidom dôchodky”

 1. Iveta Hankova píše:

  Áno je to pravda že odoberajú invalidného dôchodku aj ja som ontological pacientka a zastavili mi že som zdravá a vet zdraví ľudia nechodia k lekárovi a tak že som 3 rok po operácii a mala som rakovinu prsníka a teraz neviem jak mám v tom pokračovať gde sa mám odvolať keby ste mi mohli poradiť

 2. Iveta Hankova píše:

  Áno je to pravda že odoberajú invalidného dôchodku aj ja som onkologicka pacientka a zastavili mi že som zdravá a vet zdraví ľudia nechodia k lekárovi a tak že som 3 rok po operácii a mala som rakovinu prsníka a teraz neviem jak mám v tom pokračovať gde sa mám odvolať keby ste mi mohli poradiť

 3. Pavol Banas píše:

  Je to pravda ze odoberaju invalidne dochodky, Bol som na plnom ID od roku 1994 po autohavarii a mnohokrat som bol predvolavany ohladom zdravotneho stavu,dokonca naposledy pred 4 rokmi mi bolo percentualne pridane a tak mi zvysili aj ID. Bohuzial som bol opat predvolany 4.6.2018 a to mam tohto roku 58 rokov veku zivota a dochodok mi dali len polovicny a stav mi bol znizeny z 75% na 70%. Takze 24 rokov bola moja diagnoza na plny ID a naraz som vyzdravel i ked stav mam rovnaky,vlastne horsi. Lebo na Slovensku cim ste starsi,tak tym ste asi zdravsi. Odporny a hnusny antisocialny system.Takze teraz 5 rokov pred starobnym dochodkom si mam najst pracu? Neludsky system.

 4. Zdenko Gál píše:

  Je to žiaľ pravda ! Po 12 rokoch 75% dôchodok mi Soc. poisťovňa znížila na 45%. Odvolal som sa. Zbytočne môj lekár napísal, že nie som schopný vykonávať zárobkovú činnosť. Poisťovňa to zmietla zo stola bez riadneho odvôvodnenia. Vraj môžem vykonávať ľahkú prácu, bez stresu, nie však pôvodné povolanie, či podnikanie. Na úrade práce som žiadal o takú prácu. Ešte teraz sa tam na mne smejú. Potvrdenie, že taká práca neexistuje však odmietli vydať. Samozrejme ma nevzali ani do evidencie. Užívam za tašku liekov mesačne. Som z nich úplne mimo. Teraz ma živý 80 ročná mama z dôchodku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *