Stvrtok 15. novembra. Meniny má Leopold

Nie je pravda, že by Sociálna poisťovňa mala vziať invalidom dôchodky

DanePoistenie 19.01.2017 | 08:41 3 komentáre

Sociálna poisťovňa sa dôrazne dištancuje od titulkov a článkov denníka SME a Plus 1 deň z dnešného dňa, ktorými doslova strašia verejnosť. Nie je pravda, že – ako píšu – „štát vezme“ invalidom dôchodok, resp. že Sociálna poisťovňa bude prehodnocovať ich zdravotný stav tak, aby sa im znížila percentuálna miera poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť (% invalidity).

Ide o nezodpovednú bulvarizáciu a politizovanie vysoko odbornej oblasti, v ktorej sa svojimi budúcimi návrhmi Sociálna poisťovňa naopak snaží výjsť v ústrety žiadateľom o invalidný dôchodok.

Názov článku SME z 18. januára 2017 „Invalidom možno vezmú dôchodok“ a jeho úvodná veta „Ľuďom, ktorí poberajú invalidný dôchodok a ich zdravotný stav sa nijako nezmenil, sa už v budúcom roku môže stať, že prídu o penziu“, sú zavádzajúce a u čitateľa vzbudzujú dojem, že novelou Prílohy č. 4 k zákonu o sociálnom poistení sa budú hromadne oduznávať invalidity (invalidné dôchodky), a to dokonca spätne pri kontrolných lekárskych prehliadkach aj tie, ktoré sú už priznané.

Nie je to pravda, čo jasne odznelo tak na stretnutí zástupcov Sociálnej poisťovne s médiami, ako aj v písomnej odpovedi redaktorke SME o účinnosti pripravovaných zmien. Podobne zavádzajúci je aj titulok denníka Plus 1 deň „Invalidom siahne štát na peniaze! Ste medzi nimi aj vy?“

Pripravovaná novela Prílohy č. 4 k zákonu o sociálnom poistení, ktorá stanovuje jednotlivé diagnózy a ich percentuálne ohodnotenie pri posudzovaní invalidity, je skôr zameraná v prospech klienta. Čo vyvoláva potrebu novelizácie uvedenej prílohy? Príloha je v praxi už 13 rokov bez akejkoľvek zmeny, čo kritizujú najmä poistenci, a je potrebné ju zosúladiť tak s najnovšími medicínskymi poznatkami, ako aj s poznatkami z praxe. Momentálne sa ňou zaoberá pracovná skupina expertov a obsahuje predovšetkým prehodnotenie niektorých diagnóz, ktoré majú zvýšiť možnosť priznania vyššieho % invalidity a tiež zjednoznačniť výkon posudzovania lekárom.

Samozrejme, novela Prílohy č. 4 má obsahovať aj niekoľko diagnóz, ktoré nebudú podmieňovať invaliditu a ktoré podľa najnovších poznatkov medicíny neovplyvňujú významne mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.

Zdroj: Sociálna poisťovňa

3 odpovede na “Nie je pravda, že by Sociálna poisťovňa mala vziať invalidom dôchodky”

  1. Iveta Hankova píše:

    Áno je to pravda že odoberajú invalidného dôchodku aj ja som ontological pacientka a zastavili mi že som zdravá a vet zdraví ľudia nechodia k lekárovi a tak že som 3 rok po operácii a mala som rakovinu prsníka a teraz neviem jak mám v tom pokračovať gde sa mám odvolať keby ste mi mohli poradiť

  2. Iveta Hankova píše:

    Áno je to pravda že odoberajú invalidného dôchodku aj ja som onkologicka pacientka a zastavili mi že som zdravá a vet zdraví ľudia nechodia k lekárovi a tak že som 3 rok po operácii a mala som rakovinu prsníka a teraz neviem jak mám v tom pokračovať gde sa mám odvolať keby ste mi mohli poradiť

  3. Pavol Banas píše:

    Je to pravda ze odoberaju invalidne dochodky, Bol som na plnom ID od roku 1994 po autohavarii a mnohokrat som bol predvolavany ohladom zdravotneho stavu,dokonca naposledy pred 4 rokmi mi bolo percentualne pridane a tak mi zvysili aj ID. Bohuzial som bol opat predvolany 4.6.2018 a to mam tohto roku 58 rokov veku zivota a dochodok mi dali len polovicny a stav mi bol znizeny z 75% na 70%. Takze 24 rokov bola moja diagnoza na plny ID a naraz som vyzdravel i ked stav mam rovnaky,vlastne horsi. Lebo na Slovensku cim ste starsi,tak tym ste asi zdravsi. Odporny a hnusny antisocialny system.Takze teraz 5 rokov pred starobnym dochodkom si mam najst pracu? Neludsky system.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *